Bp Milewski do ministrantów: Jesteście na dobrej drodze

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 29.05.2021 22:00

W Wyższym Seminarium Duchownym spotkali się ministranci z różnych części diecezji.

- Sam też byłem ministrantem. Znam dobrze trud i piękno tej posługi - mówił w czasie pielgrzymki służby liturgicznej do płockiego WSD bp Mirosław Milewski. - Sam też byłem ministrantem. Znam dobrze trud i piękno tej posługi - mówił w czasie pielgrzymki służby liturgicznej do płockiego WSD bp Mirosław Milewski.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Lektorzy i ceremoniarze wypełnili kaplicę Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym. - To piękny widok, którego już dawno nie widziałem - wyznał po liturgii bp Mirosław Milewski.

- Cieszę się, że widzę wokół ołtarza młodych ludzi z różnych stron naszej diecezji, którzy na co dzień pełnią zaszczytną służbę w swoich parafiach. Sam też byłem ministrantem. Znam dobrze trud i piękno tej posługi. Dziękuję wam wszystkim za obecność - mówił do zgromadzonych.

Zachęcał, aby ministranci wykorzystali mądrze swą młodość, podobnie jak bł. Carlo Acutis - patron ich tegorocznego spotkania. - W historii Kościoła wielu młodych ludzi dało przykład życia mądrego i roztropnego. Nie oznacza to wcale życia nudnego, dziwnego, pozbawionego radości i rozrywki. Każdy z was może pójść tą drogą, którą poszedł bł. Carlo: rozwijać swoje zainteresowania i pasje, spełniać marzenia i jednocześnie żyć blisko Pana Boga. Jako ministranci, członkowie służby liturgicznej jesteście na dobrej drodze. Umiecie dzielić swój czas pomiędzy pracę, odpoczynek i modlitwę. Żyjąc zwyczajnie, dbajcie o modlitwę i czytanie słowa Bożego, bawiąc się nie zapominajcie o kolegach i koleżankach, którzy mogą potrzebować waszej pomocy. Świętymi zostają zwyczajni ludzie, tacy jak wy. Jestem przekonany, że jeśli tak będziecie postępować, inni patrząc na was będą mówić: to mądry chłopak - mówił bp Milewski w homilii.

Odniósł się również do własnego doświadczenia i odkrywania powołania do kapłaństwa: - Ufam, że podobnie jak kiedyś ja, gdy byłem ministrantem, dzięki służbie przy ołtarzu, odkrywacie bardziej osobiście Kościół, piękno liturgii, Pismo Święte czy głębię modlitwy. Może służąc przy ołtarzu ktoś z was zobaczy, że życie kapłańskie lub zakonne jest ciekawe i potrzebne, i odkryje powołanie do służby kapłańskiej lub zakonnej. Cieszę się, że tu dziś jesteście i że jesteście przy ołtarzach w waszych kościołach parafialnych. To jest wasze wyznanie wiary - akcentował.

W czasie liturgii lektorzy i ceremoniarze otrzymali błogosławieństwo do pełnienia tych funkcji. - Spełniajcie to zadanie z wielką wiarą i miłością. Rozważajcie to słowo w sercu i bądźcie jego świadkami w codziennym życiu - mówił biskup do lektorów. Zwracając się z kolei do ceremoniarzy zachęcał, aby "troszcząc się o piękno liturgii i czerpiąc z niej treści dla swojego życia, coraz bardziej zbliżali się do Boga i swoim życiem dawali przykład wiary chrześcijańskiej".

Do posługi lektora i ceremoniarza zostali pobłogosławieni ministranci z parafii: Koziebrody, Cieksyn, Ciechanów (parafia św. Piotra), Mława (parafia św. Stanisława i Jana Kantego), Jeżewo, Pomiechowo, Nuna, Gostynin (parafia Miłosierdzia Bożego), Pułtusk (parafia św. Jana Pawła II), Dzierzgowo, Nowy Dwór Mazowiecki (parafia św. Maksymiliana), Mała Wieś, Dąbrowa, Słupno, Solec, Biała, Grudusk, Dobrzyń n. Wisłą, Rościszewo, Płock (parafia Świętego Krzyża), Gumino i Poniatowo.

Po Mszy św. odbyła się gra terenowa, w ramach której ministranci podzieleni na grupy mieli za zadanie dotrzeć do miejsc w gmachach seminaryjnych i w ogrodzie, gdzie były ukryte dla nich zadania do wykonania.