W "studni" miłosierdzia

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 20.02.2021 21:47

Trwają internetowe rekolekcje "Zobaczyć miłosierdzie", które przygotowują do rocznicy objawień Jezusa Miłosiernego w Płocku.

- Odkryłem, że "Dzienniczek" jest niezwykłą szkołą codziennego zmagania się na modlitwie - powiedział w czasie rekolekcji ks. Krzysztof Ruciński. - Odkryłem, że "Dzienniczek" jest niezwykłą szkołą codziennego zmagania się na modlitwie - powiedział w czasie rekolekcji ks. Krzysztof Ruciński.
Agnieszka Otłowska /Foto Gość

To cenna propozycja ks. Krzysztofa Rucińskiego, diecezjalnego duszpasterza młodzieży i domu rekolekcyjnego "Studnia". Przez trzy dni trzej księża głoszą konferencje na temat, jak "zobaczyć miłosierdzie"… w Piśmie Świętym, w "Dzienniczku" św. siostry Faustyny i w nauczaniu papieża Franciszka. Konferencje głoszą ks. Jarosław Kwiatkowski, ks. Krzysztof Ruciński i ks. Jarosław Tomaszewski. W dalszej części godzinnego spotkania jest rozważanie słowa Bożego i modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Do wejścia w Biblię przez bramę miłosierdzia zachęcał w pierwszym dniu ks. Jarosław Kwiatkowski. - Cała Biblia jest pieśnią o Bożym miłosierdziu, jest jedną wielką księgą miłosierdzia – podkreślał biblista. - Jest ono jak złota nić, jak serce całego Bożego działania, udzielania życia, przychodzenia z ratunkiem, obdarzania pełnią życia - akcentował.

Wykładowca Pisma Świętego w płockim seminarium przywołał obrazy z Jezusowych przypowieści, które wyrażają prawdę o miłosierdziu Boga. Odwołał się szczególnie do wizji Sądu Ostatecznego (Mt 25, 31-46), w której konkretnie Jezus ukazuje, że miłosierdzie ocala. - Mówiąc o głodzie, o pragnieniu, nagości, o chorobie o uwięzieniu i błąkaniu się bez domu Jezus mówi w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Miłosierdzie Boga jest przywoływane przez miłosierdzie człowieka i okazywane drugiemu człowiekowi, nie z pozycji wyższości i siły, ale braterstwa, wspólnoty i jedności losu. Miłosierdzie człowieka staje się w ten sposób głębią, która przyzywa głębię miłosierdzia Bożego - wyjaśniał ks. Kwiatkowski w pierwszym dniu rekolekcji.

- Odkryłem, że "Dzienniczek" jest niezwykłą szkołą codziennego zmagania się na modlitwie - powiedział w drugim dniu zamyślenia ks. Krzysztof Ruciński. Mówił o trzech wymiarach duchowego prowadzenia przez to niezwykłe dzieło duchowe św. siostry Faustyny: że "Dzienniczek" jest wielką szkołą spowiadania się, kierownictwa duchowego i modlitwy wstawienniczej.

- "Dzienniczek" jest szkołą miłości miłosiernego Jezusa szczególnie względem biednych grzeszników, jest szkołą przyjmowania miłosierdzia i okazywania go innym. W tym dziele św. siostry Faustyny nie są ważne jej nadzwyczajne objawienia, bo one nas nie dotyczą. O wiele ważniejsze są momenty zmagania się z sobą samym. Czytając "Dzienniczek", prośmy Pana Boga o szczerość w naszym życiu duchowym - akcentował ks. Ruciński.

W ostatnim dniu katechezę wygłosi ks. Jarosław Tomaszewski, który jest misjonarzem w Urugwaju.