Glinojeck-Unieck. W hołdzie ludziom nadziei i walki

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

publikacja 01.02.2021 21:16

Uczestnicy I Wymarszu Szlakiem Powstańców Styczniowych uczcili pamięć o wydarzeniach z 1863 roku.

Glinojeck-Unieck. W hołdzie ludziom nadziei i walki Pomysł unieckich strzelców zrealizowano we współpracy z miastem i gminą Glinojeck oraz gminą Raciąż. Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

W sobotę 30 stycznia ponad 80 osób pokonało 10-kilometrowy odcinek z Glinojecka do Uniecka, idąc śladem powstańczego oddziału kpt. Kazimierza Wolskiego.

- W większości byli to pracownicy starej cukrowni. Pierwotnie oddział kpt. Wolskiego miał ruszyć na Kondrajec, ale w czasie wymarszu otrzymali informację, że ścigają ich Rosjanie. Zmienili trasę i ruszyli na Unieck, gdzie 28 stycznia doszło do potyczki. Poprzez przejście tej samej trasy chcieliśmy uczcić powstańców tamtego stycznia, którzy nam patronują - tłumaczy st. insp. Artur Zybała, komendant JS 1863 Unieck.

W Uniecku uczestnicy marszu zgromadzili się przed budynkiem starej plebanii, gdzie 158 lat temu powstańcy szukali schronienia u miejscowego proboszcza i gdzie walczyli z wojskiem carskim. Dokładny przebieg zdarzeń można prześledzić m.in. w "Zeszytach historycznych", które ukazują się jako dodatek miesięcznika "Głos Raciąża" i opisują historię ówczesnego powiatu mławskiego Guberni Płockiej, tę z okresu powstania styczniowego.

Najważniejszym punktem sobotniego marszu były uroczystości przy mogile skrywającej szczątki 6 osób poległych w 1863 roku. Na unieckim cmentarzu oddano hołd wszystkim bohaterom wydarzeń w regionie. Przy dźwiękach syren alarmowych, obok organizatorów, powstańców upamiętnili strzelcy z Glinojecka, uczniowie I LO CB-N Feniks im. Polskich Spadochroniarzy z Ciechanowa, żołnierze z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Ciechanowa, przedstawiciele lokalnych samorządów oraz stowarzyszeń pielęgnujących historię, m.in. z Płońska i Mławy.

- Jesteśmy tu dla uczczenia historii. Niesamowite w tym przejściu jest to, że mamy tu warunki adekwatne do tych sprzed 158 lat. Czuje się Polskę, kiedy mija się te stare drzewa, przydrożne krzyże. Takie uroczystości poruszają serca i przypominają, że pomniki to nie tylko pamiątki, że one skrywają szczątki bohaterów, ludzi, którzy mieli marzenie o wolnej ojczyźnie - mówili Krzysztof Bruździak i Tomasz Tyszka, uczestnicy z Mławy.

Wartę honorową przy powstańczej mogile wystawiła JS w Uniecku oraz grupa rekonstrukcji historycznych z Małogoszczy.