Przasnysz pamięta o powstańcach styczniowych

Wojciech Ostrowski

publikacja 22.01.2021 22:56

W mieście nad Węgierką uczczono 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14. Pułku Strzelców Syberyjskich, którzy wystąpili w mundurach powstańców styczniowych, oddali salwę honorową z broni czarnoprochowej. Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14. Pułku Strzelców Syberyjskich, którzy wystąpili w mundurach powstańców styczniowych, oddali salwę honorową z broni czarnoprochowej.
Wojciech Ostrowski

Obchody rozpoczęła Msza św. w kościele farnym, w intencji poległych bohaterów największego polskiego zrywu niepodległościowego w czasie zaborów. Eucharystia miała szczególnie uroczysty charakter także ze względu na Dzień Miłosierdzia, który w parafii św. Wojciecha jest obchodzony 22. dnia każdego miesiąca. – Modlimy się w sposób szczególny wielbiąc Boże Miłosierdzie na miesiąc przed 90. rocznicą objawień św. Faustyny w Płocku – zauważył ks. proboszcz Andrzej Maciejewski, który przewodniczył liturgii.

W modlitwie wiernych przywołano powstańców styczniowych, którzy zostali wyniesieni na ołtarze: św. br. Alberta Chmielowskiego i św. o. Rafała Kalinowskiego, zachęcając do modlitwy za ich wstawiennictwem. Pojawiły się także wezwania do modlitwy o wyniesienie na ołtarze ostatniego dyktatora powstania, Romualda Traugutta, oraz o łaskę życia wiecznego dla powstańców związanych z ziemią przasnyską, m.in. Stefana Cieleckiego "Orlika", Palemona Nowickiego, Tomasza Kolbego i o. Fortunata Jajko.

Po Eucharystii jej uczestnicy udali się pod pomnik majora Stefana Cieleckiego "Orlika", który upamiętnia miejsce, gdzie 14 listopada 1863 r. został on rozstrzelany. Imię "Orlika" nosi znajdujące się w tej części miasta osiedle mieszkaniowe oraz jego główna ulica. Pod monumentem złożono kwiaty, zapalono znicze, a członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14. Pułku Strzelców Syberyjskich, którzy wystąpili w mundurach powstańców styczniowych, oddali salwę honorową z broni czarnoprochowej.

Spod pomnika uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafialny pod mauzoleum, gdzie spoczywają szczątki dowódców powstańczych oddziałów: Stefana Cieleckiego "Orlika" i Palemona Nowickiego. Tam również rozległa się salwa honorowa i zapłonęły znicze. Nie zabrakło też modlitwy w intencji powstańców. Modlono się również przy grobie o. Fortunata Jajko, karmelity trzewiczkowego, który za pomoc powstańcom był więziony przez władze carskie. Po zwolnieniu z więzienia, przez 33 lata posługiwał jako kapelan mniszek klarysek kapucynek w Przasnyszu. Uczestnicy uroczystości odwiedzili również groby pierwszego prezesa GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich, Mariusza Łyszkowskiego oraz zasłużonego regionalisty i publicysty Mariusza Bondarczuka, który, jak przypomniał Piotr Kaszubowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, jest autorem wielu publikacji o powstaniu styczniowym.

Obchody rocznicy wybuchu powstania z 1863 r. zostały zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Grupę Rekonstrukcji Historycznej 14. Pułku Strzelców Syberyjskich, parafię św. Wojciecha i przasnyski Klub Gazety Polskiej.