Płock. Pokłon w świętym towarzystwie

am

publikacja 06.01.2021 21:20

- Pierwszym i fundamentalnym przesłaniem dzisiejszego świętowania jest odnowienie w nas przekonania o wadze i roli ojcostwa - mówił podczas orszaku kolędowego bp Mirosław Milewski.

Płock. Pokłon w świętym towarzystwie Płock, 6.01.2021 r. Płocki Orszak Kolędowy w Stanisławówce. Agnieszka Małecka /Foto Gość

W Płocku, tak jak w wielu innych miejscach diecezji i Polski, tegoroczne świętowanie 6 stycznia w cieniu pandemii było inne, bardziej kameralne i w skromniejszej formie. Orszak Trzech Króli tym razem przerodził się we wspólne kolędowanie w murach kościelnych, zwieńczone liturgią. Kolejny raz płocczan gościli salezjanie w murach Stanisławówki. I to salezjańskie duszpasterstwo młodzieży akademickiej Petroklezja, a właściwie reprezentacja chóru Bosco Band, wprowadziła wiernych w klimat uroczystości Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego.

Wymowna była scena pokłonu Dzieciątku Jezus (w tej najważniejszej roli - mały Ignaś, a towarzyszyli mu rodzice Małgorzata i Mateusz Gontarkowie). W orszaku szło bowiem wielu świętych i błogosławionych, począwszy od Tomasza z Akwinu i Franciszka z Asyżu; wśród nich także wielcy Polacy, wyniesieni na ołtarze, jak Królowa Jadwiga, Stanisław Kostka, s. Faustyna, Brat Albert, Urszula Ledóchowska, Maksymilian Kolbe, ks. Jerzy Popiełuszko, a przede wszystkim Jan Paweł II. Ten orszak świętych Polaków przypominał o bogatym "zapleczu" duchowym naszego narodu i całego Kościoła. Nie zabrakło świętych "salezjańskich", jak Dominik Savio. W komentarzu do orszaku wskazano na te postaci, które szczególnie patronują rodzinom i małżeństwom, dziś szczególnie potrzebującym duchowego wsparcia.

Obok takich postaci pokłon Dzieciątku oddawali też współcześni płocczanie, w tym przedstawiciele rodzin Płocka oraz służby zdrowia, która walczy z pandemią koronawirusa na pierwszej linii. Płocki orszak prowadzony przez gwiazdę i Trzech Króli (w ich rolach: Leszek Brzeski, Andrzej Żabka i Krzysztof Sobociński) zamykali biskup płocki Piotr Libera, który przewodniczył Mszy św., i bp Mirosław Milewski.

W homilii biskup Mirosław, odnosząc się do postaci św. Józefa, mówił m.in. o wartości ojcostwa, także w sensie duchowym. - Pierwszym i fundamentalnym przesłaniem dzisiejszego świętowania jest odnowienie w nas przekonania o wadze i roli ojcostwa - zauważył, przypominając, że ten rok został ogłoszony przez Franciszka Rokiem św. Józefa. Biskup podkreślił, że ziemski opiekun Jezusa stał się dla nas wspaniałym przykładem ojcostwa.

- Nietrudno dostrzec, jak wiele jest dziś problemów, kryzysów i zmartwień w wypełnianiu roli ojca, ale powinno nas to motywować do odkrywania, przypominania, opisywania takich właśnie wspaniałych ojców, z których my wyrośliśmy. Jest ich przecież tak wielu, a tak niewiele o nich się mówi! Ojcowie, którzy nie wstydzą się klękać, ciężko pracować, bawić ze swoimi dziećmi, a gdy trzeba - także upomnieć je z miłości - mówił w homilii biskup Mirosław.

Zwrócił także uwagę na wymiar duchowy ojcostwa wpisany w każdy stan, a jest nim wzajemna odpowiedzialność jednego za drugiego. - W czasie pandemii wyrażamy to przez troskę o chorych, starszych, bezdomnych - mówił. Biskup pomocniczy zauważył też, że nieprzypadkowo, lecz opatrznościowo w tym czasie, gdy przeżywamy kryzys ojcostwa, Kościół przypomina wielką postać prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, w 120. rocznicę jego urodzin oraz 40. rocznicę śmierci. To Prymas Tysiąclecia uczył ojcostwa duchowego, a zwłaszcza kapłańskiego.

W czasie jubileuszowego, bo już dziesiątego z kolei wspólnego świętowania płocczan uroczystości Objawienia Pańskiego biskup Mirosław wspomniał także zmarłego niedawno Kazimierza Urbaniaka, poprzedniego prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i przez kilka lat głównego koordynatora Orszaków Trzech Króli w Płocku.

A sam płocki orszak, jak przypomniał na zakończenie Witold Wybult, obecny prezes SRK, jest organizowany wspólnym wysiłkiem ok. 30 organizacji i stowarzyszeń, którym przewodniczy w tym dziele Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Opiekunem duchowym był ks. dr Wojciech Kućko. Jak co roku patronatem honorowym wsparli to wydarzenie biskup płocki, prezydent Płocka i starosta płocki. Tegoroczny orszak kolędowy wsparła finansowo też Solidarność Regionu Płockiego.

Pamiątką tego świętowania obok śpiewników orszakowych, które otrzymywali wierni, był folder przygotowany z okazji 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Płocku, którą będziemy przeżywać w tym roku, 7 czerwca.