Wiara prowadzi... nawet nocą

wp

|

Gość Płocki 1/2021

publikacja 07.01.2021 00:00

Biskup Piotr Libera spotkał się z pątnikami nocnej pielgrzymki pokutnej, która po raz 200. wyruszyła z sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej.

W czasie epidemii taka pielgrzymka staje się wymownym znakiem. Wytrwale wędrują w niej przez 22 km czciciele Matki Bożej Brzemiennej ze Skępego i Bolesnej z Obór.

– W kluczu wiary, która budzi ufność w Boże obietnice, patrzę nie tylko na słowo Boże, ale także na wasze nocne pielgrzymowanie. Tym, co charakteryzuje pielgrzyma, są niesione w sercu intencje, ważne sprawy, które motywują go do podejmowania pielgrzymiego trudu. Niech wasze nocne wędrowanie, którego każdy krok przybliża was nie tylko do sanktuarium w Oborach, ale także do jutrzenki – pierwszych promieni słońca, które rozerwą zasłonę ciemności, będzie zawsze waszym „małym Adwentem” wypełnionym ufną wiarą w Boże obietnice – mówił bp Piotr Libera w czasie Mszy św. w Skępem.

Pielgrzymka była od początku inicjatywą świeckich. Zawsze towarzyszyła jej intencja pokutna, dlatego też odbywa się ona nocą i trwa od 21.00 do 6.00. – W grupie pielgrzymów przewijają się wciąż nowi ludzie, nie brakuje też młodych – mówi ks. Grzegorz Zakrzewski, który jest koordynatorem ze strony biskupa płockiego. Warto dodać, że przez lata towarzyszył jej zmarły w ubiegłym roku ks. prof. Ireneusz Mroczkowski.