Jak zapamiętamy rok 2020? Cz. II

am

publikacja 30.12.2020 19:00

Jak to było przed epidemią i co się stało potem...? Podsumowujemy kończący się rok i przełom, jaki spowodowała w naszym życiu epidemia koronawirusa.

Maj

W rocznicę wyzwolenia KL Gusen

Modlitwa w Kaplicy Sieprskich na zakończenie liturgii w katedrze w intencji byłych więźniów obozów koncentracyjnych.   Modlitwa w Kaplicy Sieprskich na zakończenie liturgii w katedrze w intencji byłych więźniów obozów koncentracyjnych.
Agnieszka Małecka /Foto Gość

W czasie II wojny światowej KL Mauthausen-Gusen był jednych z miejsc eksterminacji Polaków; ginęli w nim także płocczanie i inni mieszkańcy północnego Mazowsza. To właśnie ich prochy spoczęły po wojnie w zapomnianej przez lata urnie wmurowanej w ścianę kaplicy Sieprskich w płockiej katedrze. W tym roku, 5 maja, po raz pierwszy po ponad 70 latach w płockiej bazylice została odprawiona Msza św. za zmarłych więźniów obozów i tych, którym było dane przeżyć.

Uroczystość, z powodu obostrzeń sanitarnych, odbyła się z udziałem ograniczonej liczby wiernych. Nie mogło zabraknąć jednak przedstawicieli Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka". To przecież jego założyciel, druh Wacław Milke, więzień obozu w Gusen, przywiózł do Płocka prochy współwięźniów.

Modlitwie towarzyszyły wyjątkowe pamiątki - znaki, których znaczenie wyjaśniał Tadeusz Milke, wnuk druha Wacława, oraz obecny dyrektor zespołu "Dzieci Płocka". Był tam różaniec więźniów wyglądający jak kostka do gry i różaniec księdza, który zginął w Gusen, gdy odmówił zniszczenia go. Trzecim znakiem był krzyż z kostnicy KL Gusen.

W czasie uroczystości ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej, wspomniał m.in. słowa ks. Lecha Grabowskiego, więźnia obozu koncentracyjnego w Dachau, który mówił, że nie były to miejsca, gdzie mogłoby kwitnąć życie religijne.

Tryptyk Rzymski wirtualnie

"Tryptyk Rzymski" Jana Pawła II w interpretacji Henryka Jóźwiaka.   "Tryptyk Rzymski" Jana Pawła II w interpretacji Henryka Jóźwiaka.
Archiwum Teatru Dramatycznego w Płocku

Dokładnie 18 maja, w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, na kanale YouTube, stronie internetowej Teatru Dramatycznego w Płocku i na Facebooku odbyła się premiera nowego spektaklu - filmu "Tryptyk rzymski" w głównym wykonaniu i interpretacji Henryka Jóźwiaka, z rolą Marka Mokrowieckiego jako Abrahama.

Struktura filmu odpowiada trzem częściom dzieła Jana Pawła II: "Strumień", "Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej" oraz "Wzgórze w krainie Moria". Sam poemat-medytacja papieża, napisany na trzy lata przed śmiercią, był jego ostatnim poetyckim słowem, a zarazem szczególnym testamentem dla świata. To utwór wielopłaszczyznowy, pełen metafor, zakorzeniony w tradycji starotestamentalnej, znajdujący inspirację w wielkich dziełach artystycznych człowieka-twórcy (freski w Kaplicy Sykstyńskiej) i Boga Stwórcy.

Przedsięwzięcie odbyło się pod patronatem honorowym Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie.

10. rocznica powodzi

Wały wiślane.   Wały wiślane.
Jakub Szymczuk /Foto Gość

W tym roku, 23 maja, minęło dziesięć lat od momentu, jak powódź objęła lewobrzeżne okolice Płocka. To jedna z takich rocznic, którą przeżywa się bez zewnętrznych obchodów, ale raczej w pamięci ludzi, których dotknęły tamte trudne wydarzenia.

Przypomnimy; 23 maja była 10 lat temu niedziela. Wisła przerwała wał w Świniarach, zalewając tereny w gminie Słubice i Gąbin. W Troszynie Polskim został zalany odnowiony zabytkowy drewniany kościół, a w Dobrzykowie trwała mozolna walka z umocnieniem wałów. Pod wodą znalazło się ok. 400 gospodarstw, ucierpiało ponad 1,2 tysiąca ludzi.

Troszyn, jedna z najmniejszych parafii naszej diecezji, w 90 proc. znalazła się pod wodą. Dziś, na zewnętrznej ścianie kościoła w Troszynie są umieszczone dwie tabliczki wskazujące poziom, do jakiego doszła woda w czasie powodzi w 1982 i znacznie wyżej ta z 2010 r.

Tamtą walkę z żywiołem, której skutki odczuwalne są do dzisiaj, dobrze pamiętają mieszkańcy i ks. Stanisław Kruszewski, dziś już emerytowany proboszcz parafii św. Leonarda.

Czerwiec

Powołani, wyświęceni

Święcenia kapłańskie w płockiej katedrze.   Święcenia kapłańskie w płockiej katedrze.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Z dwóch niewielkich parafii: Duczymina k. Chorzel i Szyszek k. Pułtuska pochodzą tegoroczni neoprezbiterzy: ks. Krzysztof Węglicki i ks. Piotr Adamiak. Można powiedzieć, że tylko dwóch kapłanów otrzymała w tym roku diecezja płocka, ale sam Jezus wysyłał po dwóch apostołów…

- We dwóch bez wahania możecie iść do 800 tysięcy mieszkańców naszej diecezji – mówił podczas liturgii, 6 czerwca, udzielając święceń kapłańskich bp Piotr Libera. - Dacie radę, jeśli porwiecie za sobą innych, porwiecie młodych, którzy pójdą w wasze ślady. Takie jest moje przesłanie dla was na dzisiaj: nie przejmujcie się, nie będziecie bezrobotnymi, bądźcie gotowi siać! – mówił do święconych.

W czasie tej uroczystości krzyż misyjny otrzymał ks. Kamil Kowalski, który przygotowywał się do pracy duszpasterskiej na Jamajce i jest obecnie pierwszym kapłanem diecezji płockiej w tamtej części świata.

Modlitwa na Placu Celebry

Modlitwa na dawnym placu celebry w rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i wizyty w Płocku.   Modlitwa na dawnym placu celebry w rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i wizyty w Płocku.
Agnieszka Małecka /Foto Gość

W 29. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Płocku, w miejscu gdzie wówczas, 7 czerwca 1991 r., sprawował Mszę św., na modlitwie zgromadziła się grupa płocczan pielęgnujących pamięć o tamtym wydarzeniu. Inicjatorem tych dorocznych spotkań modlitewnych był Andrzej Drętkiewicz, prezydent miasta w latach 1990-1995, który zmarł w 2014 roku.

- Postanowiliśmy kontynuować te spotkania i mamy nadzieję, że w przyszłym roku, w 30. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II, będzie nas więcej - mówił Leszek Brzeski, który jest obecnie organizatorem tych spotkań. Uczestnicy odmówili modlitwę za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, zaśpiewali "Barkę" i wysłuchali fragmentu homilii Jana Pawła II sprzed 29 lat. Niektórzy przynieśli ze sobą papieskie chusty, które przechowują jako pamiątki tamtej wizyty. Był też czas dzielenia się wspomnieniami i świadectwami.

Warto wspomnieć, że dzięki staraniom Leszka Brzeskiego i Witolda Wybulta, prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, powstał projekt nowego okazałego pomnika papieskiego na Placu Celebry, który został zakwalifikowany do realizacji w konkursie w ramach Budżetu Obywatelskiego Płocka.

Mozaika papieska w Płocku

Obchody 100. rocznicy urodzin i chrztu św. Jana Pawła II, pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, połączone z poświęceniem mozaiki papieskiej w oknie domu biskupiego.   Obchody 100. rocznicy urodzin i chrztu św. Jana Pawła II, pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, połączone z poświęceniem mozaiki papieskiej w oknie domu biskupiego.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

21 czerwca z udziałem kard. Stanisława Dziwisza odbyły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę urodzin i chrztu Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. To była największa diecezjalna uroczystość w dobie pandemii koronawirusa. W odróżnieniu od innych obchodów w Polsce, te płockie uroczystości były związane z 100. rocznicą chrztu Karola Wojtyły.

– Święty Jan Paweł II wielokrotnie przybywał do Płocka, a jako człowiek kultury zawsze podziwiał tę bazylikę i historię waszego miasta – powiedział kard. Dziwisz.

Trwałą pamiątką obchodów 100. rocznicy urodzin i chrztu największego Polaka jest mozaika przedstawiająca świętego papieża, umieszczona w oknie domu biskupiego.

Rok ks. Benika w Mławie

Koncert z okazji obchodów 300. rocznicy śmierci ks. Wawrzyńca Benika, autora nabożeństwa "Gorzkich Żali".   Koncert z okazji obchodów 300. rocznicy śmierci ks. Wawrzyńca Benika, autora nabożeństwa "Gorzkich Żali".
Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

300 lat temu, w kwietniu zmarł i został pochowany w Mławie autor nabożeństwa Gorzkich Żali, proboszcz i budowniczy kościoła mławskiej parafii Świętej Trójcy, ks. Wawrzyniec Benik. Miasto postanowiło przypomnieć tę postać, m.in. organizując koncert, który odbył się 25 czerwca w kościele Świętej Trójcy, z udziałem sopranistki Anny Koźlakiewicz oraz Pawła Górczyńskiego, organisty, akompaniatora, pedagoga muzycznego.

Tego wieczoru zabrzmiały fragmenty Gorzkich Żali i utworów inspirowanych tym nabożeństwem lub nawiązujących do tematyki pasyjnej m.in. "Na skrzydłach pieśni" Stanisława Moniuszki, czy fragmenty "Pasji według św. Jana" Jana Sebastiana Bacha.

Pomysłodawcą koncertów było mławskie Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej, które wnioskowało, aby z uwagi na przypadającą w kwietniu 300. rocznicę śmierci kapłana, rok 2020 ogłosić rokiem ks. Wawrzyńca Benika.

Lipiec - sierpień

Pielgrzymka z muzyczną zapowiedzią

39. Piesza Pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę.   39. Piesza Pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę.
Agnieszka Małecka /Foto Gość

Pątnicy naszej diecezji w napięciu czekali na decyzję, czy w czasie pandemii koronawirusa wyjdzie pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę. Jednak ta piękna duchowa tradycja nie została przerwana, chociaż tym razem wędrówka Maryjnym szlakiem odbywała się w wyjątkowej formule - w sztafecie ośmiu grup.

Od 6 do 14 sierpnia każdego dnia inna grupa pielgrzymów, w maseczkach, i z zachowaniem dystansu pielgrzymowała do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Hasło 39. pielgrzymki brzmiało "Stawiam na Maryję". Jednocześnie trwało w diecezji pielgrzymowanie duchowe.

Wyjście pielgrzymki poprzedziła wyjątkowa w tym roku zapowiedź muzyczna w postaci nagrania i teledysku, przygotowywanego już w lipcu przez służbę muzyczną Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Z inicjatywy Wojtka Piotrowskiego i Mateusza Lampkowskiego powstało nagranie utworu "Maryjo, Matko mojego wezwania", nagrywane zdalnie, w różnych miejscach Polski przez 52 osoby, w tym 32 wokale żeńskie, 12 męskich oraz 20 instrumentalistów.

Odszedł Ksiądz Profesor

Msza św. pogrzebowa w intencji śp. ks. prof. Ireneusza Mroczkowskiego.   Msza św. pogrzebowa w intencji śp. ks. prof. Ireneusza Mroczkowskiego.
Agnieszka Małecka /Foto Gość

W nocy z 16 na 17 sierpnia, w swojej rodzinnej parafii Rzewnie zmarł nagle ks. prof. Ireneusz Mroczkowski. Przeżył 70 lat, w tym w kapłaństwie – 46. Jego śmierć poruszyła wiele środowisk i kościelnych, i świeckich, w samym Płocku jak i diecezji. Ks. Profesor był bowiem człowiekiem, który swoją wiarą, mądrością, pasją i entuzjazmem życia zainspirował wielu ludzi do dobra i wspólnego działania.

Był m.in. wykładowcą teologii moralnej i etyki w WSD, Soborowym Studium Teologiczno-Pastoralnym Diecezji Płockiej, Kolegium Teologicznym Diecezji Płockiej. Przez wiele lat wykładał także w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Był także wykładowcą m.in. w Wyższej Szkole Pawła Włodkowica w Płocku i Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Ks. profesor przez dwie trzyletnie kadencje, w latach 1999-2005 sprawował funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego; był także członkiem Rady ds. Ekonomicznych Diecezji Płockiej (1999). Został pierwszym przewodniczącym Stowarzyszenia Teologów Moralistów w Polsce (2006). Wspierał działania katolików świeckich, m.in. jako asystent kościelny Klubu Inteligencji Katolickiej. Pełnił także funkcję opiekuna duchowego wdów i dziewic konsekrowanych (2007-2018). Aktywnie działał w wielu stowarzyszeniach świeckich i kościelnych. Był autorem bloga na stronie internetowej diecezji płockiej.

Płock świętował Rok 1920

Uroczystości 15 sierpnia - ceremonia przy Odwachu.   Uroczystości 15 sierpnia - ceremonia przy Odwachu.
Agnieszka Małecka /Foto Gość

W okrągłą Rocznicę Bitwy Warszawskiej w Płocku odbywały się uroczystości, związane z setną rocznicą obrony miasta przed bolszewikami. W 1920 r. 18 sierpnia wpadli do Płocka bolszewicy. Ulice i skrzyżowania zamieniły się w barykady, pojawiły się okopy, a do obrony miasta w znacznej mierze stanęli jego mieszkańcy i harcerze.

"20-godzinny pobyt hordy bolszewickiej w Płocku zużyty został wyjątkowo na krzywdzenie mieszkańców, rabunek mienia publicznego i prywatnego." - czytamy w "Kurierze Płockim" sprzed 100 lat. Tamte dramatyczne wydarzenia, a jednocześnie wyjątkową, bohaterską postawę mieszkańców miasta, które obok Lwowa zostało odznaczone Krzyżem Walecznych przez marszałka Józefa Piłsudskiego, przypomniano w ciągu kilku sierpniowych dni m.in. poprzez wystawy, koncert, pokazy rekonstrukcyjne, spacer historyczny i wiele innych wydarzeń.

Trwałą pamiątką tej rocznicy jest tablica dedykowana 3. Pułkowi Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego, w 100. rocznicę powstania w Płocku. 4. szwadronu pułku pod dowództwem por. Jana Zarzyckiego. Tablica zawisła na ścianie Odwachu.

- Ten Cud nad Wisłą roku 1920 dział się także tu, w Płocku, gdy do walki w obronie miasta stanęli wszyscy mieszkańcy - zaznaczył bp Piotr Libera w homilii podczas uroczystości 15 sierpnia.

Campo Bosco wirtualnie

Salezjański festiwal młodych Campo Bosco.   Salezjański festiwal młodych Campo Bosco.
Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

27. edycja festiwalu w Czerwińsku n. Wisłą, skierowanego do młodzieży skupionej w parafiach salezjańskich odbywała się w tym roku online. Ideą organizatorów było stworzenie atmosfery Campo Bosco w domach blisko 400 uczestników, za pomocą Facebooka oraz transmisji na salezjańskim kanale na YouTube. A samo Campo to 4 dni modlitwy, ciekawych warsztatów, konferencji, spektakli i dobrej muzyki. Nie inaczej było w tym roku. W przygotowanie miejsca oraz sprzętu do transmisji zaangażowało się ponad 50 osób.

Organizatorzy ciężko pracowali, aby w wirtualnej rzeczywistości można było poczuć klimat czerwińskiego festiwalu. Stała formuła wydarzenia nie zmieniła się, ale została nieco okrojona. Salezjańska stodoła oraz klasztorna kaplica, miejsca doskonale znane wszystkim campowiczom, stały się prawdziwym multimedialnym studiem nagrań i centrum wszystkich wydarzeń.

KRDP także w Rypnie

Ks. Krzysztof Świerczyński, dyrektor Katolickiego Radia Diecezji Płockiej.   Ks. Krzysztof Świerczyński, dyrektor Katolickiego Radia Diecezji Płockiej.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Od 27 sierpnia najstarsze radio diecezjalne w Polsce, którego spadkobierczynią jest KRDP, rozpoczęło nadawanie programu z Rypina, na częstotliwości 91,6 MHz. To trzecie miasto na terenie diecezji płockiej, po Płocku i Ciechanowie, na radiowej mapie diecezji. W ten sposób sygnał rozgłośni dociera bez przeszkód do zachodnich krańców diecezji. Rypin był dotąd "białą plamą" na mapie diecezjalnej rozgłośni.

- Emisja jest prowadzona z masztu ustawionego na kościele parafii pw. św. Stanisława Kostki. Antena nadawcza znajduje się 25 m nad poziomem terenu, a sama emisja odbywa się z mocą 100 W w polaryzacji poziomej na częstotliwości 91,6 MHz - wyjaśniał Michał Wichłacz, dyrektor ds. technicznych KRDP.

Płock - Piastowska stolica

Koncert "Szlakiem Piastowskich Stolic - Płock". Wzgórze Tumskie.   Koncert "Szlakiem Piastowskich Stolic - Płock". Wzgórze Tumskie.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

O piastowskich korzeniach miasta na Wzgórzu Tumskim przypomniał pod koniec sierpnia koncert w wykonaniu Schola Gregoriana Silesiensis. Płock był pierwszym z sześciu miast, obok m.in. Gniezna, Łęczycy i Wiślicy, które znalazło się na "Szlaku Piastowskich Stolic", jak brzmiał tytuł koncertu i całego projektu, w 700-lecie koronacji Władysława Łokietka.

Koncert rozpoczął się na dziedzińcu Opactwa Pobenedyktyńskiego, gdzie artyści wykonali m.in. "Bogurodzicę" w wersji wileńskiej, pieśń liryczną o Władysławie Łokietku, a także XIV-wieczne fragmenty z graduału i psałterza. Kolejne przystanki historycznej procesji miał miejsce naprzeciw katedry, zaś po procesji wokół świątyni, znowu na stopniach bazyliki i wreszcie w samym jej wnętrzu. Tam wybrzmiało uroczyste "Te Deum".