Bóg dał im siłę

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

|

Gość Płocki 43/2020

publikacja 22.10.2020 00:00

W żołnierskich mundurach i sutannach spotkali się kapłani diecezji płockiej, niegdyś wcieleni do jednostek kleryckich.

Zjazd jest organizowany od 3 lat w różnych parafiach diecezji. Tym razem odbył się w parafii św. Urbana w Baboszewie. Zjazd jest organizowany od 3 lat w różnych parafiach diecezji. Tym razem odbył się w parafii św. Urbana w Baboszewie.
Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

Spotkanie z biskupem płockim, który również przymusowo odbywał służbę wojskową w czasach kleryckich, odbyło się w przeddzień liturgicznego wspomnienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który jest szczególnym patronem kapłanów, którzy przeżywali podobne doświadczenie w czasach PRL.

Do Baboszewa przyjechali również księża posługujący aktualnie w wojsku i w innych służbach mundurowych.

– Ci kapłani jako klerycy zostali wyrwani z seminaryjnej kaplicy i sal wykładowych, zabrani z domu, gdzie miało wzrastać ziarno ich powołania, aby zostać poddanymi próbie. Na próbę ognia, na poligonie najeżonym pokusami i mnożonymi mirażami sowitej zapłaty za zdradę, wystawiono nie tylko ich powołanie i wiarę, ale również uczciwość, wierność prawdzie i wyznawanym ideałom. Dziś ci kapłani są pośród nas, razem ze swoim biskupem, który również takiemu doświadczeniu został poddany. Dziękujemy dobremu Bogu za to, że dał nam wówczas siłę, aby to wszystko zwycięsko przetrwać. To, co miało w nas zabić zaufanie do Boga i do Jego Kościoła, tylko umocniło w nas miłość i wierność do Niego – mówił bp Libera podczas Mszy św.

Spotkanie zakończyły koncert pieśni żołnierskich w wykonaniu orkiestry i baboszewskiego chóru oraz „wojskowa” agapa.