Nowe sanktuarium w diecezji płockiej

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 19.10.2020 20:11

Kościół filialny w Sadykrzu w parafii Obryte k. Pułtuska, dedykowany św. Rochowi - szczególnemu patronowi od zarazy i powietrza morowego, stał się 13. sanktuarium w diecezji płockiej.

W ogłoszeniu nowego sanktuarium wzięli udział przedstawiciele parafii i władz gminy Obryte. W ogłoszeniu nowego sanktuarium wzięli udział przedstawiciele parafii i władz gminy Obryte.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Ta decyzja biskupa płockiego jest wyraźnym wskazaniem, aby wierni w czasie pandemii uciekali się pod opiekę św. Rocha, wyznawcy i pielgrzyma, wielokrotnie w historii przyzywanego jako orędownika w trudnych sytuacjach zarazy i moru. W ten sposób również niewielki Sadykierz z filialnym kościołem parafii Obryte, na wschodnich krańcach diecezji płockiej, staje się ważnym punktem duchowego odniesienia w czasie zarazy.

W dekrecie sygnowanym już 21 września 2020 r., a teraz, 19 października, ogłoszonym w Kurii Diecezjalnej Płockiej, biskup Piotr Libera napisał m.in.

Do św. Rocha w Sadykrzu od niepamiętnych czasów nieprzerwanie przybywają pielgrzymi, prosząc Boga za wstawiennictwem świętego Patrona o zdrowie dla siebie i swoich bliskich. Sławny stał się odpust ku czci św. Rocha, obchodzony co roku w Sadykrzu w dniu 16 sierpnia, połączony z uczczeniem relikwii Niebieskiego Orędownika. W czasie naznaczonym w Polsce i świecie wybuchem epidemii koronawirusa, kult św. Rocha – szczególnego patrona od zarazy i morowego powietrza – staje się niezwykle aktualny i potrzebny.

Wyjaśniając powody ustanowienia nowego sanktuarium diecezjalnego, biskup odwołał się m.in. do dokumentów historycznych z początku XIX w., w świetle których papież Klemens XIV (1769-1774) nadał kaplicy w Sadykrzu odpust zupełny obowiązujący "po wsze czasy". Przywilej ten aprobował w 1772 r. ówczesny biskup płocki Hieronim Antoni Szeptycki. Świadectwem tego udzielonego odpustu jest księga protokołów wizytacji biskupich z 1817 r., która została zaprezentowana w czasie spotkania w kurii.

- Spełnia się wola Boża i moje osobiste najskrytsze marzenie - mówił w chwili ogłoszenia biskupiej decyzji ks. Cezary Siemiński, proboszcz parafii Obryte, a od tej chwili także kustosz diecezjalnego sanktuarium w Sadykrzu. Podzielił się swym świadectwem wiary, jak przez modlitwę u św. Rocha on sam odzyskał zdrowie, i jakie wciąż dzieją się tam cuda uzdrowień: kobiety chorej na białaczkę, mężczyzny z poważnym schorzeniem serca, czy uzdrowienia ciężko chorego dziecka. Są również uzdrowienia moralne, choćby rodzin uratowanych przed niebezpieczeństwem rozwodu. Więcej o Sadykrzu i kulcie św. Rocha - TUTAJ.

To dlatego w dekrecie erygującym sanktuarium biskup płocki napisał:

Niech sanktuarium ku czci św. Rocha w miejscowości Sadykierz rozwija z nowym dynamizmem zdrowe formy pobożności, także ludowej, oparte na wierze i nauce Kościoła oraz poszukuje nowych form ewangelizacji ludzi XXI stulecia.

Uczestnicy spotkania w kurii diecezjalnej, a wśród nich przedstawiciele parafii Obryte i władz gminy z wójtem Sebastianem Mroczkowskim, odmówili wspólnie modlitwę: "Święty Rochu, świecki pielgrzymie w Europie, zarażony, uwięziony; lekarzu ciał, prowadzący ludzi do Boga, wstawiaj si za nami i wybaw nad od udręk cielesnych i duchowych".

Sadykierz jest 13. formalnie ustanowionym sanktuarium w diecezji płockiej, w tym trzecim poświęconym jednemu ze świętych Pańskich: po św. Stanisławie Kostce w Rostkowie i św. Antonim Padewskim w Ratowie. W Polsce jest to prawdopodobnie drugie sanktuarium dedykowane św. Rochowi.