Magnificat w Czerwińsku nad Wisłą

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

publikacja 07.09.2020 22:28

"Zbawienie Ludu Mazowsza" pisał przed 50 laty kard. Karol Wojtyła o Tej, której wizerunek znalazł się wśród 47. ukoronowanych przez Prymasa Tysiąclecia. 6 września wspominano te wydarzenia podczas jubileuszowych uroczystości u Hetmanki Mazowsza z Jasnej Góry Czerwińskiej.

Magnificat w Czerwińsku nad Wisłą Uroczystości transmitowano na telebimie ustawionym przed bazyliką. Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

Był rok 1970, kiedy kard. Stefan Wyszyński pytał podczas Mszy koronacyjnej: "Czy zobaczysz tu kiedyś, Maryjo, wiernych Ci synów i córki? Co oni Tobie powiedzą?". 6 września, dokładnie 50 lat od tych historycznych wydarzeń, wierni zgromadzeni na uroczystościach jubileuszowych podziękowali za to, że w słynącym łaskami wizerunku Bóg obdarzył ich nie tylko Królową, ale przede wszystkim Matką.

– Dzięki Jej orędownictwu wiele serc, które tutaj przychodziły stroskane, otrzymało wspomożenie i pocieszenie. Dziś z wiarą stajemy przed Tobą, nasza Matko i Królowo. Zawierzamy się Tobie, abyś nas broniła, abyś otaczała nas płaszczem swej opieki. Dziękujemy za to, że przez wieki obecności tu, na Czerwińskim Wzgórzu, możemy doświadczać Twej matczynej, miłującej obecności. Broń nas, Matko nasza, przed zbytnią pokusą samowystarczalności, zbytnią wiarą w nasze ludzkie siły i możliwości. Broń nas od wszelkiego zamętu. Strzeż naszych serc. Spraw, aby to, co dał nam Bóg, pozostawało czyste jak wody rzeki, która płynie u twych stóp. Prowadź nas i wspieraj. Wraz z Tobą, Maryjo, pragniemy wyśpiewać dziękczynny Magnificat za wielkie rzeczy, które uczynił nam Pan – powiedział, klęcząc przed cudownym wizerunkiem ks. Łukasz Mastalerz, proboszcz miejsca.

Uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia zaplanowano z dbałością o każdy szczegół, zarówno ten duchowy, jak i ten "ludzki". Przede wszystkim skupiono się na przestrzeganiu wytycznych sanitarnych, m.in. wchodzącym na teren bazyliki dezynfekowano ręce i rozdawano maseczki ochronne. - To wielkie święto dla naszej wspólnoty. Zdecydowaliśmy, że urząd weźmie udział w tych przygotowaniach. Nasi pracownicy pomagają rozdzielać miejsca, przypominają o dezynfekcji. Przed kościołem ustawione zostały telebim i krzesła dla 500 osób, dzięki czemu każdy może przy zachowaniu wszelkich zalecanych odstępów uczestniczyć w wydarzeniach z wnętrza bazyliki - mówił Marcin Gortat, burmistrz Czerwińska.

Uroczystościom przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, a towarzyszyli mu biskup płocki Piotr Libera, który powitał wiernych, oraz ks. Tadeusz Jarecki, inspektor Inspektorii Warszawskiej Salezjanów. W prastarej bazylice zgromadzili się także kapłani z diecezji, księża salezjanie, parafianie oraz zaproszeni goście. Jak przed laty, przywędrowali pątnicy z Płońska i wierni czciciele Matki Bożej Pocieszenia. – To są te same oczy, które jednakowo patrzyły na przybywających tu wielkich tego świata i na prosty lud, i nadal z taką samą troską patrzą na pokolenia przychodzących tu Polaków. To najukochańsze oczy, jakie są – mówią czerwińscy parafianie.

W historycznym dniu jubileuszu przedstawiciel papieża Franciszka w Polsce wygłosił kazanie oraz przekazał wiernym papieskie błogosławieństwo. – Zanieście do swoich domów i wspólnot przesłanie papieża Franciszka o Matce Jezusa, która jest naszą pocieszycielką w trudnych chwilach. Zanieście to przypomnienie, że ten, kto doświadcza pocieszenia, też jest wezwany, aby nieść pociechę jak Maryja, Matka Pocieszenia z tego sanktuarium – mówił abp Salvatore Pennacchio.

W miejscach takich jak czerwińskie sanktuarium bije źródło ludowej pobożności. Tu dotyka się wiary, która promieniuje na całe Mazowsze, a szczególnie teraz, kiedy zainaugurowano Rok Jubileuszu, który potrwa do 6 września 2021 roku. Jest to przywilej udzielony przez Ojca Świętego Franciszka, związany z możliwością uzyskania w bazylice odpustu zupełnego.