Król Łokietek ożywiony w Płocku

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 30.08.2020 01:15

Niezwykły koncert przypomniał o piastowskich korzeniach Płocka i Tumskiego Wzgórza.

Schola Gregoriana Silesiensis pod kierownictwem muzycznym Roberta Pożarskiego, gościła w Płocku już nie po raz pierwszy. Schola Gregoriana Silesiensis pod kierownictwem muzycznym Roberta Pożarskiego, gościła w Płocku już nie po raz pierwszy.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Niewiele osób, jeszcze z nieśmiałością przed trwającą epidemią, przyszło do opactwa i katedry na koncert "Szlakiem Piastowskich Stolic", w wykonaniu Schola Gregoriana Silesiensis. Płock był pierwszym z sześciu miast na tym szlaku. Inne miejsca to: Giecz, Gniezno, Łęczyca, Brześć Kujawski i Wiślica. Koncerty odbędą się tam we wrześniu i w październiku.

W 2020 r. mija 700 lat od koronacji Władysława Łokietka, zaś projekt sześciu koncertów, jak mówią organizatorzy, to forma muzycznego świętowania tego wydarzenia, w oparciu o historyczne teksty z kronik Jana Długosza z wykorzystaniem muzyki wokalnej i instrumentalnej z tamtej epoki i innych średniowiecznych polskich źródeł, m.in. antyfonarzy: gnieźnieńskiego, łęczyckiego czy sandomierskiego, a także - co ważne dla Płocka - Pontyfikału Płockiego I.

Koncert rozpoczął się na dziedzińcu Opactwa Pobenedyktyńskiego, gdzie artyści wykonali m.in. "Bogurodzicę" w wersji wileńskiej, pieśń liryczną o Władysławie Łokietku, a także XIV-wieczne fragmenty z graduału i psałterza. Tam przypomniano również wydarzenia z historii o Łokietku, który siłą chciał opanować Mazowsze. W tym celu, w 1327 r. zorganizował zbrojną wyprawę, aby podporządkować sobie księstwo płockie. Wyprawa, mimo zdobycia i spalenia Płocka, zakończyła się niepowodzeniem.
Kolejne przystanki historycznej procesji miał miejsce naprzeciw katedry, zaś po procesji wokół świątyni, znowu na stopniach bazyliki i wreszcie w samym jej wnętrzu. Tam wybrzmiało uroczyste "Te Deum".

- Ten koncert traktujemy jako swoisty substytut Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, który w tym roku nie mógł się odbyć. Wykonawcy, czyli Schola Gregoriana Silesiensis, gościli już w Płocku wielokrotnie, poza tym ten płocki koncert, to chyba jedyna możliwość obcowania na żywo z muzyką dawną w naszym mieście w tym roku. Ponadto po raz kolejny będziemy mogli usłyszeć fragmenty muzyczne pieśni zawartych w Pontyfikale Płockim - mówił Robert Majewski, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w Płocku.

Koncert był współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego i powiatu płockiego, a także ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2020". Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miasta Płocka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów oraz parafia katedralna pw. św. Zygmunta w Płocku.