Proboszczewice. Podziękowanie za plony

Red.

publikacja 19.08.2020 12:53

Mieszkańcy parafii w Proboszczewicach po raz drugi uczestniczyli w pikniku rodzinnym zorganizowanym w dożynkowe i maryjne święto; po długiej przerwie w roku pandemii było to pierwsze wydarzenie na większą skalę w tej społeczności.

Proboszczewice. Podziękowanie za plony Archiwum Parafii św. Floriana w Proboszczewicach

Parafialne świętowanie rozpoczęło się uroczystą sumą, sprawowaną przy ołtarzu polowym, której przewodniczył proboszcz ks. Kazimierz Dziadak. Było to wspólne dziękczynienie za rolniczy trud i zbiory, a także modlitwa o błogosławieństwo na kolejny rok pracy.

W kazaniu wikariusz ks. Dawid Gołębiewski mówił o znaczeniu wiary w codziennych ludzkich trudach. W roku setnej rocznicy Cudu nad Wisłą zaznaczył, że to wszystko wydarzyło się za przyczyną Najświętszej Maryi Panny. Odniósł się też do słów św. Jana Pawła II: "Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu", które były hasłem II dożynkowego pikniku rodzinnego, wskazując na wielkość rodziny, także tej parafialnej.

Piknik rodzinny jest od dwóch lat ważną częścią tego maryjnego i dożynkowego świętowania, i służy zacieśnieniu więzi między członkami lokalnej społeczności. W tym roku to większe spotkanie proboszczewickiej rodziny parafialnej odbyło się po dłuższej przerwie z powodu pandemii. Organizatorzy zadbali więc o zachowanie obostrzeń sanitarnych.

Na początku nie mogło zabraknąć błogosławieństwa chleba dożynkowego, którym dzielili się duszpasterze z parafianami. Wszyscy obecni mogli skosztować kulinarnych specjałów: potraw z grilla, własnego wypieku ciast, żuru i wielu innych. Była loteria, w której nagrodą był Dożynkowy Przechodni Puchar Rodzinny z niespodzianką - rodzinnym obiadem do jednej z płockich restauracji. Nagroda przypadła w tym roku państwu Ziębińskim.

Dla każdego z uczestników przygotowano okolicznościową pamiątkę w postaci magnesu. Nie zapomniano również o dzieciach, na które czekało wiele atrakcji, m.in. dmuchańce, wata cukrowa, żywe maskotki, egzotyczne zwierzęta. Wspólna zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

Organizatorem wydarzenia była parafia św. Floriana w Proboszczewicach przy współpracy z Samorządem Gminy Stara Biała i lokalnymi firmami. Wydarzenie odbywało się pod patronatem "Gościa Płockiego".