Papieski różaniec dla Obór

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

publikacja 14.07.2020 00:16

W roku obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II spotkanie w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej upłynęło w duchu papieskiego zawołania: "Totus Tuus" i prymasowskiego "Wszystko postawiłem na Maryję".

Papieski różaniec dla Obór Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki przekazał na ręce o. Włodzimierza Durbasa wyjątkowe wotum - perłowy różaniec Jana Pawła II. Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

W każdą sobotę sanktuarium wypełnia modlitwa pielgrzymów z różnych stron Polski przybywających przed słynącą łaskami figurę Matki Bożej. Nie inaczej było podczas tegorocznego, ogólnopolskiego spotkania rodziny szkaplerznej, które organizowane jest raz w roku, najczęściej w drugą sobotę lipca. – To od Maryi uczymy się słuchania słowa Bożego i przyjmowania go do swojego życia. To od Niej uczymy się noszenia tego słowa i rozważania go w swoim sercu. I w końcu to od Niej uczymy się dzielenia tym słowem ze wszystkimi, których spotykamy na drodze naszego życia. Szkaplerz, którym przyodziewa nas Maryja, jest widzialnym znakiem Jej miłości do nas. Nabierzcie siły u Matki – mówił, witając pielgrzymów, o. Włodzimierz Durbas, proboszcz oborskiej parafii.

Uroczystej Mszy św. na klasztornych błoniach przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski na Ukrainie i wieloletni sekretarz Jana Pawła II, który w homilii odwoływał się do historii szkaplerza oraz papieskiej i prymasowskiej nauki. – Tegoroczne spotkanie rodziny karmelitańskiej jest wielkim dziękczynieniem za tych dwóch wielkich Polaków i za ich miłość do Kościoła. Oni heroicznie przeszli drogę prób i doświadczeń, nie schodząc nigdy z drogi wierności i miłości do Boga, ojczyzny i bliźnich. Wytrwali do końca, a Maryję obrali sobie jako najdoskonalszą przewodniczkę po drogach wiary – mówił metropolita lwowski.

Całodziennej modlitwie towarzyszyły apele o ścisłe przestrzeganie przepisów sanitarnych oraz modlitwę o jak najszybsze ustanie pandemii, modlitwę za chorych na COVID-19 oraz wszystkich zaangażowanych w pomoc i leczenie zarażonych osób.

Pierwszy wieczernik zorganizowany przez o. Piotra Męczyńskiego odbył się w 1999 r., a zjazd ogólnopolski – rok później. Od tego czasu na modlitewno-ewangelizacyjne spotkania przybyły już tysiące pielgrzymów. W ciągu dnia pątnicy gromadzą się na modlitwie, a wieczorem jest okazja szczególnie zawierzyć się Maryi, przyjmując karmelitański szkaplerz.