Dyspensa przedłużona

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 17.04.2020 11:18

"Przedłużam do odwołania, dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, dla wszystkich wiernych diecezji płockiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie" - postanowił biskup Piotr Libera.

Liturgia w czasie Świąt Wielkanocnych była sprawowana praktycznie bez udziału wiernych. Na zdjęciu: uroczystości Wielkiego Tygodnia w katedrze. Liturgia w czasie Świąt Wielkanocnych była sprawowana praktycznie bez udziału wiernych. Na zdjęciu: uroczystości Wielkiego Tygodnia w katedrze.
Archiwum ks. Krzysztofa Świerczyńskiego KRDP

To już trzeci dokument tego rodzaju w ostatnim czasie ogłoszony przez biskupa płockiego w związku z trwającą epidemią koronawirusa. Na taką decyzję złożyły się obostrzenia sanitarne i praktyczny zakaz wchodzenia z domu, a także limit osób mogących uczestniczyć w liturgii.

Pierwsze dwie dyspensy obowiązywały przez czas określony, ta ostatnia – będzie obowiązywała do odwołania.

Przypomnijmy, że od 16 kwietnia osoby uczestniczące w liturgii muszą mieć zakryte usta i nos, do 19 kwietnia włącznie obowiązuje w kościołach limit 5 osób, zaś od 20 kwietnia będzie on zależał proporcjonalnie od wielkości kościoła: na 15 m kw. będzie mogła przebywać jedna osoba.


Publikujemy pełną treść dyspensy biskupa płockiego, opublikowaną 17 kwietnia:

W związku z trwającą pandemią COVID-19, zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, przedłużam do odwołania, dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, dla wszystkich wiernych diecezji płockiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie.

Przypominam, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie proszę, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, podejmowały dzieła miłosierdzia oraz na różne inne sposoby wyrażały i realizowały swoje poczucie przynależności i odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła, szczególnie w jego lokalnym wymiarze. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Proszę ponadto, aby w miarę możliwości nadal organizować transmisje z parafialnych celebracji liturgicznych. W przypadku trudności organizacyjnych zachęcam do informowania wiernych o propozycjach ogólnopolskich, których spis znajduje się na stronie Konferencji Episkopatu Polski episkopat.pl w zakładce "Transmisje Mszy Świętych i nabożeństw".

W tym trudnym czasie ponownie proszę wszystkich drogich kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich o modlitwę za osoby dotknięte pandemią koronowirusa, za wszystkich, którzy chorym pomagają - lekarzy, personel medyczny i służby sanitarne oraz za przedstawicieli władz podejmujących trudne decyzje zmierzające do zwalczenia pandemii. Módlmy się również o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Miłosiernemu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek panującej pandemii.