Zobacz to jeszcze raz

oprac. am

publikacja 02.04.2020 13:27

Misterium liturgiczne, którego źródłem jest Pontyfikał Płocki I, wystawione w ubiegłym roku w katedrze, będzie można oglądać w Wielkim Tygodniu na kanale YouTube Teatru Dramatycznego w Płocku.

Zobacz to jeszcze raz Płock, 22.11.2019. Dramat liturgiczny "Mundi conditor, luminis auctor, syderium fabricator...", w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku. Bazylika katedralna. ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Jak w średniowieczu przeżywano wielkie dni paschalne? Wiemy to dzięki bezcennej, XII-wiecznej księdze liturgicznej, w której znajdują się fragmenty opisujące najstarsze dramatyzacje liturgiczne, towarzyszące przeżywaniu Wielkiego Piątku i Wielkanocy.

To właśnie Pontyfikał Płocki I (zrabowany przez Niemców w czasie II wojny światowej z biblioteki seminaryjnej i odzyskany przez diecezję płocką przed kilkoma laty) był źródłem dla scenariusza misterium "Mundi conditor, luminis auctor, sýderum fabricator...", napisanego przez ks. prof. Henryka Seweryniaka. Dramat liturgiczny wyreżyserował Marek Mokrowiecki, dyrektor płockiego teatru.

W Wielkim Tygodniu spektakl, zarejestrowany podczas premiery 22 listopada ubiegłego roku w płockiej katedrze, na zakończenie sympozjum koła naukowego WSD, zostanie udostępniony na kanale YouTube Teatru Płockiego (linki także na www.teatrplock.pl i na Facebook.com/TeatrPlock).

Poprzez to widowisko płoccy aktorzy przywracają Tumskiemu Wzgórzu dawne misteria: pojednanie pokutników z Kościołem; udramatyzowane lektury Pasji, żałobnego orszaku przenoszącego krucyfiks do sepulcrum czy nawiedzenie grobu przez trzy Marie i apostołów.

Dramat wystawiony był w języku polskim, przetłumaczony z łaciny przez prof. Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Śpiewy wykonywane są po łacinie przez scholę Gregoriana Silesiensis, założoną we Wrocławiu (1999 r.) przez Roberta Pożarskiego z inicjatywy Jana Andrzeja Dąbrowskiego.