Płock, Ciechanów, Mława contra koronawirus

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 14.03.2020 00:10

W jaki sposób największe miasta w regionie przeciwstawiają się rozprzestrzenianiu się epidemii?

Na pytania dziennikarzy w Płocku opowiadał prezydent Andrzej Nowakowski. Na pytania dziennikarzy w Płocku opowiadał prezydent Andrzej Nowakowski.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Do wieczora 13 marca nie było stwierdzonego w regionie żadnego przypadku zachorowania na Covid-19. Są wdrożone wszystkie procedury profilaktyczne: zamknięto szkoły, przedszkola i żłobki, palcówki kultury i sportu.

W Płocku odwołano planowany na maj Piknik Europejski, zamknięto także ogród zoologiczny. Od 12 marca odwołano także wszystkie spektakle w Teatrze Dramatycznym w Płocku. Nieczynna jest również kasa biletowa. Zwrot pieniędzy za bilety kupione w kasie teatru będzie możliwy po przerwie w jego działalności. W tym celu należy nawiązać kontakt z Biurem Obsługi Widza pod nr tel.: 24 262 48 40, 24 266 38 08; 24 266 38 17 lub mailem: biuro-widza@teatrplock.pl.

- Przygotowujemy się na gorsze scenariusze, ale już teraz apeluję o obywatelską odpowiedzialność i solidarność oraz o stosowanie się do wszelkich zaleceń służb sanitarnych - powiedział na konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Płocki sanepid poinformował w piątek, że ponad 20 osób znajduje się pod ścisłą obserwacją w związku z koronawirusem. Trzy osoby są hospitalizowane w związku z podejrzeniem zakażenia.

W Ciechanowie, w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, zamknięto miejskie targowiska w mieście, zaś w hali targowej "Bloki" od soboty będą otwarte jedynie punkty sprzedaży żywności (piekarnia, warzywa i owoce) oraz punkty sprzedaży produktów drogeryjnych i środków czystości. Urząd Miasta i Starostwo proszą interesantów o załatwianie niezbędnych spraw elektronicznie lub telefonicznie. W miarę możliwości wszelkiego rodzaju opłaty powinny być uiszczane przelewami. Istnieje również możliwość załatwienia spraw poprzez platformę ePUAP.

W Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie, z budynku Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego przeniesiono pacjentów dwóch oddziałów, które się tam mieściły. Chodzi o Oddział Onkologiczno-Hematologiczny oraz Pododdział Medycyny Paliatywnej. Jak wyjaśniła rzeczniczka szpitala, jest to rozwiązanie tymczasowe i wdrażane prewencyjnie. W piątek 13 marca w ciechanowskim szpitalu przebywały dwie osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

W Mławie na szeroką skalę jest prowadzona akcja informacyjna: "Mława contra koronawirus". Do mieszkańców zwrócił się z apelem burmistrz Sławomir Kowalewski: "Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest bardzo poważna, stoimy przed zagrożeniem epidemią. Stosując się do obowiązujących zasad, możemy uniknąć zakażenia siebie i najbliższych. Liczę na Państwa rozsądek, odpowiedzialność i współpracę" - napisał.

W mieście rozwieszono cztery różne plakaty informacyjne, z czego jeden w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej. Komunikat w języku ukraińskim zmieszczono także na stronie Urzędu Miasta. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mławie uruchomił alarmowy numer telefonu: 512 578 058, przeznaczony zwłaszcza dla osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych.