Ta olimpiada to coś więcej niż nauka

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 05.03.2020 12:57

W Rypinie odbył się diecezjalny finał Olimpiady Teologii Katolickiej.

Laureaci etapu diecezjalnego z s. Dominiką Dudzik (od lewej): Damian Gierek z Pułtuska (II miejsce), Laura Szewczyk z Płocka (III miejsce) i Hubert Ćwikliński z Pułtuska (I miejsce). Laureaci etapu diecezjalnego z s. Dominiką Dudzik (od lewej): Damian Gierek z Pułtuska (II miejsce), Laura Szewczyk z Płocka (III miejsce) i Hubert Ćwikliński z Pułtuska (I miejsce).
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Licealiści z Pułtuska i Płocka będą reprezentować naszą diecezję na finale Olimpiady Teologii Katolickiej w Przemyślu.

4 marca do Zespołu Szkół nr 1 im ks. Czesława Lissowskiego w Rypinie wraz z katechetami przyjechało 25 młodych ludzi z Bieżunia, Ciechanowa, Gostynina, Makowa Mazowieckiego, Mławy, Nasielska, Pułtuska, Płońska, Płocka, Sierpca, Strzegowa i Żuromina. Mieli do rozwiązania naprawdę trudny test, w którym musieli wykazać się znajomością wiedzy teologicznej i historycznej.

– Nie jest łatwo namówić młodzież do wzięcia udziału w takiej olimpiadzie, ale ci, którzy się zgłaszają, mają mocne motywacje, pochodzą z wierzących rodzin – podkreślają katecheci, którzy przygotowywali tegorocznych olimpijczyków.
Laureatami etapu diecezjalnego, którzy w kwietniu wezmą udział w etapie ogólnopolskim w Przemyślu, są:

  • I miejsce - Hubert Ćwikliński z LO im. Piotra Skargi w Pułtusku
  • II miejsce - Damian Gierek z LO im. Piotra Skargi w Pułtusku
  • III miejsce - Laura Szewczyk z I LO im. marsz. S. Małachowskiego w Płocku

Powody do zadowolenia w tym roku ma Agnieszka Jasińska, ucząca katechezy w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Pułtusku, bo dwóch jej uczniów: Hubert i Damian zajęli pierwsze miejsca w diecezjalnym etapie olimpiady.

– Młodzież lubi wygrywać, a na tej olimpiadzie można zajść daleko. Co roku w eliminacjach szkolnych zgłasza się grupa 30-40 uczniów, spośród których łatwiej jest wyłonić mocną reprezentację szkoły na etap diecezjalny. Co ciekawe, częściej są to uczniowie z kierunków ścisłych, niż humanistycznych, a ja widzę, że uczą się z pasją, bo nie tylko chcą coś więcej wiedzieć, ale w to wierzą. Udział w takiej olimpiadzie, to dla nich coś więcej, niż nauka – mówi Agnieszka Jasińska.