Przasnyskie "Mateczki"

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

publikacja 09.02.2020 22:38

Muzeum Historyczne promuje swoją najnowszą publikację - komiks inspirowany losami bł. s. Marii Teresy Kowalskiej i sióstr z jej zgromadzenia.

Przasnyskie "Mateczki" Każdy z uczestników spotkania otrzymał egzemplarz komiksu o mniszkach. Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

Skojarzenie jakie się nasuwa mówiąc o komiksach, to kolorowe relikty dzieciństwa z bohaterami ulubionych bajek. Nic bardziej mylnego. Coraz częściej różne instytucje sięgają po tę oryginalną formę przekazu, aby współczesnych zainteresować najtrudniejszymi tematami z dziejów historii. Do ich grona dołączyło właśnie Muzeum Historyczne w Przasnyszu, którego pracownicy pokusili się o obrazkową adaptację wojennych losów mniszek klarysek kapucynek.

Komiks "Mateczki" przedstawia historię Mieczysławy Kowalskiej, późniejszej s. Marii Teresy, i zgromadzenia, do którego wstąpiła w 1923 roku. To bolesna historia sióstr podyktowana wydarzeniami z okresu II wojny światowej, kiedy klasztor w Przasnyszu musiały zamienić na ciasną celę obozu koncentracyjnego w Działdowie. To tam umiera wycieńczona gruźlicą s. Maria Teresa, której cierpienie zwróciło wolność 35 siostrom zakonnym. Mniszka z Przasnysza została beatyfikowana w 1999 roku przez Jana Pawła II, wśród grona 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.

Promocja publikacji była okazją do porozmawiania z twórcami komiksu Wojciechem Łowickim, autorem scenariusza i Jackiem Przybylskim, autorem rysunków, którzy zgodnie przyznali, że publikacja jest "perełką" ze względu na rodzaj treści jaką opowiada. – Zobaczyłem temat i zastanawiałem się, czy dam radę. Zaintrygowała mnie jedna rzecz, co jak bym zrobił na miejscu s. Kowalskiej ? Co zrobiłbym w chwili takiego upokorzenia, jakiego oni tam doświadczali ? Nie przeżył bym tego obozu, próbowałbym się bronić. Nie wytrzymałbym. A ona ? To jest niesamowite. Co to za człowiek ? Skąd taka moc przebaczania ? Zacząłem to zgłębiać. Ta historia naprawdę mnie urzekła i starałem się napisać ją w taki sposób, aby skrótowa forma jaką jest komiks, nie odarła jej z emocji. Chciałem, żeby one tu "grały". Mam nadzieję, że mi się udało, że nasz przekaz czytelnikom pozwoli czytelnikom wziąć coś dla siebie z tej historii – mówił Wojciech Łowicki.

Wśród zaproszonych prelegentów znalazł się także o. Grzegorz Filipiuk OFM, dyrektor archiwum Prowincji Kapucynów oraz ks. Tomasz Kaczmarek, postulator procesu beatyfikacyjnego błogosławionych 108 męczenników II wojny światowej. – Kierowała nią myśl, aby składać swoje życie Bogu, w cichej i pokornej ofierze, za nawrócenie swojej rodziny. Działdowo stało się etapem jej heroicznej ofiary. Miała świadomość, że w tych nieludzkich warunkach, powoli jej życie dobiega końca. Wszystkie swoje cierpienia ofiarowała Bogu, aby uprosić uwolnienie sióstr. Rzeczywiście to był cud, bo z obozu zagłady się nie wracało. Zmarła 25 lipca 1941 roku, a wkrótce po jej śmierci, ku zdumieniu wielu, siostrom zwrócono wolność. Były przekonane, że tę łaskę powtórnego życia uprosiła im u Boga właśnie s. Maria Teresa. Sens jej życia właściwie sprowadzał się do tego, aby nieustannie adorować Bożą miłość – opowiadał ks. Tomasz Kaczmarek.

– Muzeum poprzez działalność wydawniczą może przekazywać wiedzę historyczną o naszej małej ojczyźnie i o losach ludzi z nią związanych. Mówimy, że ziemia przasnyska, to ziemia świętych. Z nią związany jest św. Stanisław Kostka, bł. s. Maria Teresa Kowalska, o. Honorat Koźmiński i inni. Mniszki na trwałe wpisały się w historię tej miejscowości. Nazywamy je "mateczkami" i często w trudnych chwilach udajemy się do nich z prośbą o modlitwę. Dziękuję im za współpracę przy tej publikacji i nie tylko. Komiks powstał z okazji przypadającej w 2019 roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 20. rocznicy beatyfikacji s. Marii Teresy a także 100-lecia komiksu – mówiła Agnieszka Brykner, dyrektor przasnyskiego muzeum. Dyrektor mówiła również o kolejnej publikacji z tej serii, jaka ma ukazać się w 2023 roku. Komiks pt. "Ojcowie" wydany zostanie z okazji przypadającej wtedy 100. rocznicy przybycia do Przasnysza zgromadzenia pasjonistów.

Pomysł na serię komiksów jest inicjatywą pracowników Muzeum Historycznego w Przasnyszu, w szczególności Huberta Dęby, Bartosza Drejerskiego i Moniki Miłoszewskiej. Partnerami publikacji są Urząd Miasta w Przasnyszu, Fundacja PZU i Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej.