Kochaj Eucharystię, a przybliży się jedność

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 23.01.2020 22:15

- Nasza modlitwa o jedność chrześcijan w swojej istocie jest modlitwą "o miłosierdzie dla nas i całego świata" - przypomniano w piątym dniu tygodnia ekumenicznego w Płocku.

Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej.
Archiwum Walerii Gordienko

Od lat miejsce pierwszych objawień Pana Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej jest wpisane w program ekumenicznych modlitw w Płocku. – Niech modlitwa Jezusa w Wieczerniku – ut unum sint, aby byli jedno – to wołanie do Ojca za uczniów tuż przed męką i śmiercią na krzyżu... niech będzie i naszą modlitwą i stałym wołaniem i tęsknotą – mówił w homilii ks. Piotr Grzywaczewski, kanclerz kurii diecezjalnej.

– Nasza modlitwa o jedność chrześcijan w swojej istocie jest modlitwą "o miłosierdzie dla nas i całego świata" – przypomniano w sanktuarium. W każdym 22. dniu miesiąca czciciele Bożego Miłosierdzia szczególnie wspominają pierwsze widzenie Miłosiernego Pana przez św. Faustynę i licznie wypełniają kaplicę przy Starym Rynku.

Tym razem do ich modlitw była dołączona intencja o zjednoczenie chrześcijan. W jaki sposób to się stanie? – Przez Eucharystię, największą tajemnicę naszej wiary, która jest celem drogi, "źródłem i szczytem" chrześcijańskiego życia – odpowiadał ks. Grzywaczewski.

– Dlatego zadaję ci ważne pytanie: czym dla ciebie jest Msza św., jak ją traktujesz w swojej codzienności, ile czasu i serca jej poświęcasz, czy jest "źródłem i szczytem" twojego życia chrześcijańskiego? Prośmy, aby nadszedł wytęskniony i upragniony dzień, w którym wszyscy uczniowie Jezusa będą mogli zasiąść przy jednym stole Pańskim, sprawować razem Najświętszą Ofiarę i czerpać siłę z jednego chleba i jednego kielicha. Ale najpierw niech w nas samych wzrasta niezwykły głód Eucharystii, wielki szacunek do niej i pragnienie jak najczęstszego uczestniczenia w niej. Niech będzie ona dla nas niezbędnym w codzienności "rytuałem miłości", łączenia duszy, która jest oblubienicą z Oblubieńcem – mówił w homilii ks. kanclerz.