Strzeleckie ślubowanie w Baboszewie

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

publikacja 12.11.2019 22:02

Uroczyste Przyrzeczenie Strzeleckie wybrzmiało w parafii św. Urbana w przeddzień Święta Niepodległości.

Strzeleckie ślubowanie w Baboszewie Po zakończonej Mszy św. przemaszerowano złożyć kwiaty i zapalić znicze w miejscach upamiętniających żołnierzy poległych za ojczyznę. Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

Obecność plutonu formującego się w pobliskim Mystkowie podkreśliła patriotyczny charakter niedzielnej Mszy św.

Od sierpnia kandydaci na strzelców szkolili się pod okiem dowództwa Jednostki Strzeleckiej 1863 z Uniecka, pod którą podlegają. 10 listopada grupa ponad 20 osób (z plutonów w Mystkowie i z Uniecka) wypowiedziała rotę przysięgi: "Przez całe życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nad wszystko inne, wyższe dla mnie będzie, niepodległości jej zawsze bronić gotów będę do ostatniej kropli krwi, służyć będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą. Przyrzekam i ślubuję: Powinności moje, jako Strzelca z dobrą wolą i wiarą wypełniać, prawa strzeleckiego gorliwie przestrzegać, rozkazy karnie i chętnie wykonywać. Wszystko, co teraz przyrzekam, w sumieniu moim do głębi zważyłem, że tych przyrzeczeń dotrzymam - przysięgam, a przysięgę moją stwierdzam uroczystym słowem honoru żołnierskiego, obywatela i wolnego uczciwego człowieka. Tak mi dopomóż Bóg."

Zadaniem jednostki jest budować poczucie patriotyzmu, dyscyplinę oraz pogłębiać wiedzę o kraju i regionie w którym działają. - Przed nami dalsze szkolenia medyczne i strzeleckie. Nie robimy tego tylko dla siebie, bo chcemy dać społeczeństwu coś więcej. Jesteśmy też dynamiczni dzięki młodym ludziom, którzy do nas wstępują. Mamy już pięć plutonów: na Helu, w Gdyni - składający się z żołnierzy zawodowych i żołnierzy rezerwy, który będzie naszą bazą do szkoleń, w Mystkowie, w Bieszczadach a na dniach powołany zostanie nowy pluton w pobliskim Glinojecku - opowiada Artur Zybała, komendant JS 1863 w Uniecku.

- Ci młodzi ludzie dają nam przykład miłości do Ojczyzny, zaangażowania się w dobro wspólne. Dobrze, że wśród nas są także przedstawiciele szkół, bo młodzież uczy się patriotyzmu poprzez uczestnictwo w takich wydarzeniach, jak to dzisiejsze – mówił podczas kazania ks. Stanisław Gutowski, proboszcz parafii św. Urbana w Baboszewie.

Po Mszy św. obecni na uroczystościach upamiętnili poległych za ojczyznę składając kwiaty i modląc się m.in. przy symbolicznej mogile na baboszewskim cmentarzu.