Nasze wybory

A. Małecka, I. Krawczyk-Krajczyńska, ks. W. Piętka

publikacja 15.10.2019 00:22

Jak głosowaliśmy na północnym Mazowszu i Ziemi Dobrzyńskiej?

Cieszy wysoka frekwencja w czasie wyborów parlamentarnych. Cieszy wysoka frekwencja w czasie wyborów parlamentarnych.
Agnieszka Otłowska /Foto Gość

Na terenie diecezji wybieraliśmy sześciu senatorów i 47 posłów - to łączna liczba mandatów, która przypada na okręgi wyborcze do Sejmu i Senatu w województwie mazowieckim i kujawsko-pomorskim, które w mniejszym lub większym stopniu pokrywają się z terytorium diecezji płockiej.

Zwycięzcą okazało się Prawo i Sprawiedliwość. W wyborach do Sejmu w okręgu płocko-ciechanowskim PiS zdobyło 52 proc., z dużą przewagą nad KO (16,84 proc.) Na trzecim miejscu, chociaż z niedużą stratą w stosunku do Koalicji, znaleźli się ludowcy - PSL zdobyło nieco ponad 15 proc. głosów, Lewica - ponad 8. proc., zaś Konfederacja - ponad 5 proc.

W samym Płocku PiS może także cieszyć się dobrym wynikiem, bo zdobył ponad 40 proc. głosów. KO zdobyła 29 proc., sporo niższy wynik odnotowało PSL - nieco powyżej 12 proc. Bardzo blisko za ludowcami w wyborczym pojedynku znalazło się SLD (11,88 proc.). W Ciechanowie również najwięcej głosów oddano na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości - ponad 53 proc. Koalicja Obywatelska zdobyła blisko 16 proc.

Kto dostał się na Wiejską z północnego Mazowsza? PiS zdobył 6 mandatów (Ł. Szumowski, M. Małecki, M. Wąsik, M. Opioła, J. Ozdoba i A. Cicholska), KO - 2 mandaty (M. Kierwiński, E. Gapińska), Lewica i PSL - po jednym mandacie: odpowiednio A. Iwaniak i P. Zgorzelski. Dodajmy, że w okręgu wyborczym nr 16 (płocko-ciechanowskim) o 10 mandatów poselskich ubiegało się 120 kandydatów.

W okręgu toruńsko-włocławskim 40 proc. zdobyło PiS, 26 proc. - KO, 14 proc. - SLD, 10 proc. - PSL, zaś 6 proc. - Konfederacja. Wśród parlamentarzystów, którzy uzyskali mandat do Sejmu z Ziemi Dobrzyńskiej znalazł się pochodzący z Bieżunia Zbigniew Giżyński (PiS).

Z kolei w okręgu siedleckim, który obejmuje m.in. dwa powiaty: makowski i pułtuski, zdecydowanie wygrało PiS z wynikiem niemal 60 proc., zaś KO zdobyła niecałe 14 proc. Z list PiS dostał się do Sejmu minister Henryk Kowalczyk.

W okręgu warszawskim, obejmującym m.in. okolice Nasielska i Zakroczymia, PiS zdobyło 40 proc. głosów, KO - 28 proc., Lewica 13 proc., PSL - 8 proc., zaś Konfederacja - ponad 6 proc.

Z terenu naszej diecezji w wyborach do Senatu procentowo zwyciężył PiS. W Płocku - z 52-procentowym poparciem został wybrany na kolejną kadencję Marek Martynowski, pokonując dawnego premiera - Waldemara Pawlaka z PSL, zaś w Ciechanowie - z 58 proc. poparciem Jan Maria Jackowski. Pułtusk i Maków Mazowiecki zagłosowały na Roberta Mamątowa z PiS, który został wybrany na kolejną kadencję, zaś w okręgu warszawskim, do którego należy m.in. Nasielsk i Zakroczym wybrano kandydatkę Koalicji Obywatelskiej Jolantę Hibner, z którą nieznacznie przegrał pojedynek Jan Żaryn z PiS.

Ziemia Dobrzyńska w wyborach do izby wyższej była podzielona na dwa okręgi wyborcze: okolice Tłuchowa i Skępego, które należą do okręgu włocławskiego, wybrały na kolejną kadencję senatora Józefa Łyczaka z PiS, zaś Rypin i Golub-Dobrzyń najwięcej głosów oddały na Ryszarda Bobera z PSL - dotychczasowego przewodniczącego sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Bober będzie debiutował w roli senatora.