"Kawałek żołnierskiego serca" pod sutanną

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 14.10.2019 23:58

Parafia w Strzegowie otrzymała relikwie bł. księdza Jerzego Popiełuszki, zaś księża-żołnierze - medale "W Służbie Bogu i Ojczyźnie".

"Kawałek żołnierskiego serca" pod sutanną Strzegowo, 13.10.2019. III zjazd byłych kleryków-żołnierzy i funkcjonariuszy diecezji płockiej. Parafia św. Anny ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Księża w sutannach i wojskowych mundurach otrzymali medal z okazji 100-lecia ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego "w dowód wdzięczności za pomoc i zaangażowanie w realizacji misji duszpasterstwa wojskowego" - napisał biskup polowy Józef Guzdek w specjalnym adresie do odznaczonych.

Są w naszej diecezji księża, którzy byli, albo obecnie są kapelanami wojskowymi, albo będąc jeszcze klerykami, zostali przymusowo wcieleni do specjalnych kleryckich jednostek w czasach PRL. Ich los podzielił również bp Piotr Libera, który jako kleryk śląskiego seminarium został przymusowo wcielony do takiej jednostki w Bartoszycach.

Po raz trzeci ci byli klerycy-żołnierze, księża-żołnierze i duchowni funkcjonariusze z naszej diecezji spotkali się na swoim zjeździe. - Stanowicie swoisty pluton w naszej diecezji. Dziękuję wam, że mimo trudnej próby przymusowej służby wojskowej w czasach PRL, nie zdradziliście swego powołania - mówił do zgromadzonych w kościele w Strzegowie bp Mirosław Milewski.

Duchowni towarzyszyli uroczystemu wprowadzeniu relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki do parafialnej świątyni, gdzie proboszczem jest ks. Józef Błaszczak, również jeden z byłych kleryków żołnierzy.

- Taki los podzielił również bł. ks. Jerzy. Jako młody człowiek, kleryk i żołnierz zaświadczył, ile może kosztować noszenie różańca i wspólna modlitwa, i jak ważne jest, aby od swego powołania i od tej modlitwy nigdy nie odstąpić, mimo szykan i kar, które mu zadawano - mówił w kazaniu ks. płk. Zbigniew Kępa z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Mówiąc o życiu bł. ks. Jerzego, przywołał słowa św. Pawła z Drugiego Listu do Tymoteusza: "Dla Ewangelii znoszę niedolę aż do więzów jak złoczyńca; ale słowo Boże nie uległo spętaniu. Dlatego znoszę wszystko przez wzgląd na wybranych, aby i oni dostąpili zbawienia w Chrystusie Jezusie, wraz z wieczną chwałą" (2 Tm 2, 9-10).

- Zapraszam mężczyzn, aby przy relikwiach bł. ks. Jerzego po męsku i w naszych intencjach modlić się na różańcu - mówi ks. proboszcz Błaszczak. Pierwszy taki męski Różaniec już 19 października, w 35 rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki.