"Mamy za co być wdzięczni"

am

publikacja 14.10.2019 11:42

Po raz kolejny środowiska akademickie z terenu diecezji płockiej uczestniczyły w liturgicznej inauguracji roku akademickiego.

"Mamy za co być wdzięczni" Płock, 13.10.2019. Liturgiczny początek roku akademickiego i Dzień Papieski Agniesza Małecka /Foto Gość

Biskup Mirosław Milewski w niedzielę przewodniczył Mszy św. w płockiej katedrze z udziałem władz samorządowych, rektorów i prorektorów oraz pracowników naukowych i pocztów sztandarowych i przedstawicieli uczelni, działających na terenie naszej diecezji: Politechniki Warszawskiej filii w Płocku, Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku (dawna PWSZ), Wyższej Szkoły im. Pawła Włodkowica w Płocku, Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie (dawnej PWSZ) oraz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.

- Dziękuję, że od ponad 10 lat regularnie środowiska akademickie spotykają się na liturgicznym rozpoczęciu rok akademickiego - podkreślił bp Mirosław. Kazanie wygłosił ks. dr Marek Wilczewski, dyrektor Wydziału Katechetycznego płockiej kurii, który nawiązał do przeżywanych tego dnia kilku ważnych wydarzeń, zarówno XIX Dnia Papieskiego, jak i wyborów parlamentarnych, półmetka miesiąca poświęconego misjom oraz kolejnego roku akademickiego. - Czyż to wszystko nie jest powodem do bycia wdzięcznym? Wiele wydarzeń, rzeczy, które nas otaczają, traktujemy jako coś oczywistego, a przecież tak naprawdę nieustannie otrzymujemy i korzystamy z wielorakich darów, za którymi zawsze stoi Bóg i drugi człowiek - mówił ks. M. Wilczewski.

Do wielu spraw, do jakich zbyt łatwo przyzwyczailiśmy się, był pontyfikat papieża Polaka. - A przecież miał on znaczący wpływ na losy naszej ojczyzny i całego świata. Gdyby nie Jan Paweł II prawdopodobnie żylibyśmy teraz w zupełnie innym kraju. Przecież przez długie lata nie mogliśmy w pełni decydować o losach naszej ojczyzny. Dlatego warto z wdzięcznością pamiętać o tych, wszystkich, który poświęcali swoje zdrowie, a niejednokrotnie życie, abyśmy żyli w wolnym kraju - mówił szef kurialnego wydziału.

Zaznaczył też, że inauguracja roku akademickiego, to okazja do wdzięczności za możliwość wychowania kolejnych pokoleń mądrych ludzi, dobrych specjalistów, za szanse na zdobycie wykształcenia wymarzonego zawodu, za ludzi i za wartości, które uczelnie przekazują. Po Mszy św. wszyscy zebrani udali się przed pomnik Jana Pawła II, by zaśpiewać "Barkę" i złożyć kwiaty. Wśród uczestników uroczystości była młodzież kwestująca na stypendia papieskiej Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia.