Płock. Świadkowie wiary są wśród nas!

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 30.09.2019 13:06

Małgorzata Białczak z Pułtuska została laureatką nagrody św. Michała Archanioła, przyznanej po raz trzeci przez Kapitułę Kolegiacką św. Michała w Płocku.

Ks. prał. Wiesław Gutowski, prepozyt Kapituły Kolegiackiej św. Michała w Płocku, wraz z ks. prał. Janem Krajczyńskim, gratuluje wyróżnienia Małgorzacie Białczak. Ks. prał. Wiesław Gutowski, prepozyt Kapituły Kolegiackiej św. Michała w Płocku, wraz z ks. prał. Janem Krajczyńskim, gratuluje wyróżnienia Małgorzacie Białczak.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

W płockiej kolegiacie odbyły się uroczystości patronalne ku czci św. Michała Archanioła - patrona Kapituły Kolegiackiej Płockiej. Uroczystej modlitwie księży kanoników towarzyszyło wręczenie stypendiów i specjalnej nagrody.

Jak ważna we współczesnej pobożności jest modlitwa i pamięć o aniołach, zwrócił uwagę w kazaniu ks. kan. Janusz Zdunkiewicz, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Pułtusku. On również przewodniczył uroczystej liturgii, w której wzięli udział m.in. kanonicy gremialni i honorowi odnowionej 4 lata temu przy płockiej farze Kapituły Kolegiackiej św. Michała.

- W tej pobożności chodzi o skłonienie naszych myśli, uwagi i serca ku Bogu, o oparcie się na Jego Opatrzności. Chodzi tu również o tę jasność wiary, która wyraża się w znaczeniu imienia św. Michała Archanioła: "Któż jak Bóg". Dziś, gdy trudno odróżnić dobro od pozorów, szczęście od złudzeń, gdy wszystko idzie na opak, a zło mówi do nas wieloma językami, chodzi o umocnienie naszej wiary i o znalezienie na tej duchowej drodze jasnych i pewnych przewodników, którymi są dla nas aniołowie - mówił ks. Zdunkiewicz.

Pięcioro stypendystów, uczniów szkoły podstawowej i szkół średnich, otrzymało wsparcie w wysokości 2 tys. złotych, "aby rozwijali swoje talenty i wiedzę oraz stawali się świadkami wiary" - uzasadniał decyzję kapituły ks. prał. Marek Jarosz.

Pochodząca z Pułtuska Małgorzata Białczak otrzymała z kolei statuetkę św. Michała Archanioła i tytuł "świadka wiary". - Jest to wyróżnienie za wybitne i pożyteczne działania młodych wyznawców Chrystusa na rzecz szerzenia królestwa Bożego w świecie. Członkowie kapituły pragną w ten sposób nie tylko dostrzec dobro, jakie czynią w świecie uczniowie Jezusa Chrystusa, ale zachęcić też innych do naśladowania laureatów nagrody - powiedział ks. prał. Jan Krajczyński, ogłaszając nazwisko tegorocznej laureatki.

Kim jest Małgorzata Białczak? Od dziecka angażowała się w swej rodzinnej parafii w Pułtusku i w pomoc misjom. Gdy rozpoczęła studia w Warszawie zaangażowała się w pomoc siostrom Misjonarkom Miłości i włączyła się w działalność Centrum Pomocy Rodzinie, w organizowaniu wyjazdów dla trudnej młodzieży. Po odbytym przygotowaniu w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym wyjechała jako wolontariuszka do pracy w Domu ks. Bosko dla trudnej młodzieży w Limie (Peru). Tam spędziła rok. Dziś pracuje w Instytucie Badawczym Leśnictwa, gdzie zajmuje się teledetekcją, czyli badaniem zmiany stanu drzewostanu w Puszczy Białowieskiej przy pomocy analizy zdjęć satelitarnych, a także kontynuuje studia psychologiczno-pedagogiczne. - W tym wszystkim dla mnie jest ważna modlitwa o rozeznanie woli Bożej, aby w tym, co robię i czego się podejmuję, współpracować z Bogiem i oddawać życie Jemu i ludziom potrzebującym mojej pomocy - powiedziała po otrzymaniu statuetki Małgorzata Białczak.

- To wyróżnienie jest jedną z form odpowiedzi na wezwanie papieża Franciszka do większego zaangażowania na rzecz głoszenia Ewangelii we współczesnym świecie. Do tego dzieła potrzeba świadków, zwłaszcza ludzi młodych, z pasją i otwartym sercem - dodaje ks. prał. Krajczyński, przewodniczący kapituły nagrody "Świadek wiary".

Przypomnijmy, że laureatkami poprzednich edycji nagrody były pochodzące z Płocka dwie lekarki: Aleksandra Golińska, dentysta z doświadczeniem wolontariatu misyjnego w Kamerunie, i Hanna Kajdas-Duda - ordynator Oddziału Neonatologii w szpitalu na płockich Winiarach.