Muzyka pełna sacrum

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

publikacja 17.09.2019 14:40

Bach, Mozart, Haendel - dzieła wielkich twórców muzyki klasycznej w opracowaniach na flet i organy wypełniły dźwiękiem świątynię najstarszej płońskiej parafii.

Muzyka pełna sacrum Koncert inaugurujący 6. Międzynarodowy Festiwal Organowy św. Michała Archanioła. Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

Międzynarodowy Festiwal Organowy św. Michała Archanioła doczekał się szóstej edycji. Za jego organizację niezmiennie odpowiadają Burmistrz Miasta, Miejskie Centrum Kultury w Płońsku oraz parafia pw. św. Michała Archanioła. Dobór repertuaru oraz festiwalowych artystów jest inspiracją kierownika artystycznego, dr. Adama Sadowskiego, organisty, koncertującego jako solista i kameralista w ramach festiwali organowych w kraju i za granicą.

W niedzielne popołudnie wysłuchano pierwszego z trzech zaplanowanych w mieście koncertów. Publiczność wysłuchała muzycznych dzieł, m.in. Charpentiera, Bacha, Haendla czy Mozarta, w wykonaniu małżeństwa związanego z łódzkim środowiskiem muzycznym. Grająca na flecie Joanna Woszczyk-Garbacz oraz towarzyszący jej na organach Jakub Garbacz zaprezentowali słuchaczom 11 utworów zróżnicowanych pod względem stylu, charakterystyki brzmienia i struktury.

Godzinny koncert, w którym muzyka przeplatała się ze słowem wprowadzającym w okoliczności jej powstania czy charakterystykę poszczególnych utworów, poprowadził ks. Marcin Sadowski. - Chcemy, żeby podczas każdego z występów organy zaprezentowały się z towarzyszeniem jakiegoś instrumentu lub śpiewu, tak, żeby był to koncert kameralny, a nie jedynie organowy. Ideą festiwalu od początku była popularyzacja muzyki organowej, klasycznej, sakralnej poprzez wykorzystanie instrumentu, który jest w tym kościele, i jak najpełniejsze zaprezentowanie jego możliwości - opowiada ks. Sadowski, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej i spraw organistowskich.

Organizatorzy zapraszają na kolejne muzyczne spotkania, które odbędą się w kolejne niedziele: 22 oraz 29 września.