Bogu za plony, ludziom za trud

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

publikacja 16.09.2019 20:42

Szerominek na jeden dzień stał się centrum naszej diecezji, goszcząc delegacje rolników na dorocznym dziękczynieniu za zbiory.

Bogu za plony, ludziom za trud Dożynki diecezji płockiej i ziemi płońskiej. Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

Święto chleba odbyło się w regionie Płońska po raz 14. i miało tym razem również rangę diecezjalną. Tego dnia plac obok budującego się kościoła parafii pw. św. o. Pio przepełniały symbole zakończonych żniw. Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego zgromadziła przedstawicieli władz miasta, gminy, powiatu, liczne delegacje z wieńcami oraz mieszkańców regionu. Święto plonów cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, co pokazuje jak ważne jest ono w rolniczej tradycji.

Zgromadzonych na Mszy polowej powitał diecezjalny duszpasterz rolników, ks. Krzysztof Biernat. Biskup senior podziękował wszystkim pracującym na roli za ich ofiarną i znojną pracę przy tegorocznych żniwach, za zaangażowanie i miłość do ziemi, za pielęgnowanie zwyczajów rodzinnych, religijnych i patriotycznych oraz za przyniesione wieńce dożynkowe. - Ziemia daje pokarm, ale domaga się wkładu naszej pracy. Od lat warsztat pracy rolnika nie zmienia się. Zmieniają się metody produkcji żywności, maszyny rolnicze, ale ziemia jako nasza matka jest ta sama. To pierwszy skarb naszej ojczyzny. Obok języka i kultury ziemia jest podstawą bytu narodu. Bez ziemi jesteśmy jak bez domu. Drodzy rolnicy wypełniacie niezmiernie ważne powołanie. Patrzymy na was w to święto z wielką czcią i szacunkiem. Większość z was to ludzie głębokiej wiary, przyjaciele Boga i ludzi. Bądźcie silni mocą Boga, którego tak miłujecie poprzez swoją pracę. Niech On wam błogosławi - akcentował biskup.

Niedzielny ceremoniał dożynkowy poza obrzędem poświęcenia przyniesionych wieńców oraz złożeniem koszy z darami pełnymi plonów ziemi miał jeszcze jeden ważny i symboliczny moment. Do ołtarza polowego przyniesiono w procesji odrestaurowany krzyż, który został zbezczeszczony w parafii kilka miesięcy temu. Krzyż powróci na miejsce, które zajmował w kruchcie kaplicy.

Po zakończonej Eucharystii przyszedł czas na wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości. Nie zabrakło również scenicznych występów lokalnych zespołów muzycznych czy barwnych stoisk z rękodziełem. Przez cały czas trwania uroczystości można było wesprzeć budowę kościoła najmłodszej parafii w diecezji. Wolontariusze rozprowadzali na placu m.in. cegiełki na budowę swojej świątyni oraz zachęcali do licytowania nagród, z których dochód również zasili konto tej inwestycji.