Ciechanów. Park Nauki przy wieży ciśnień

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

publikacja 03.09.2019 23:18

Ekspozycje nowoczesnego Parku Nauki "Torus" czekają już na zwiedzających. Piknik naukowy inaugurował uroczyste otwarcie obiektu.

Ciechanów. Park Nauki przy wieży ciśnień Piknik edukacyjny z okazji otwarcia Paku Nauki Torus w Ciechanowie. Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

Torus to charakterystyczna "opona" na szczycie wieży zbiornika wyrównawczego na wodę, który w Ciechanowie stoi od 1976 roku. Rozpoczęta w 2016 r. rewitalizacja wieży ciśnień stała się tłem do wybudowania parku nauki. Jej ciekawa konstrukcja została zauważona, m.in. przez portal The World Geography, który w 2013 r. umieścił ją na piątym miejscu w rankingu najbardziej niezwykłych wież na świecie.

Wśród interaktywnych ekspozycji i instalacji rozmieszczonych w 3 salach pokazowych na uwagę zasługują m.in. te z elementami rywalizacji, jak "walka mózgów", gdzie można przekonać się o sile własnego umysłu. To na dobry początek bo w kolejnych miesiącach będzie przybywało ekspozycji, będą się one również zmieniały, tak aby można było przychodzić tu regularnie, mierząc się z nowymi wyzwaniami i ciekawostkami.

- Parki Nauki to nie muzea. Tu nie zobaczymy napisu "nie dotykać". Przeciwnie, tu wręcz trzeba wszystkiego dotykać, eksperymentować. Taki obiekt to żywy organizm, dlatego cały czas będziemy udoskonalać nasze eksponaty. Chcemy je zmieniać. Tak naprawdę najlepszymi recenzentami naszych wystaw będą zwiedzający. To oni dotykając, otwierając, stukając, czasami psując jakieś elementy będą pokazywać nam co powinniśmy zmieniać i ulepszać – zapewnia Marzena Lentowszczyk, kierownik kompleksu, podkreślając, że obiekt stawia przede wszystkim na instalacje interaktywne zachęcające do manualnego wykorzystania eksponatów. - Chcemy, żeby dzieci mogły doświadczać, próbować, żeby te eksperymenty nawet czasami im nie wychodziły, ale żeby przez to rozbudzały swoją ciekawość i szukały logicznego wytłumaczenia dlaczego tak się stało – dodaje kierownik. W myśl tej zasady w miniony weekend otwarciu parku towarzyszył piknik naukowy, którego stoiska zachęcały do wspólnego eksperymentowania z substancjami i przedmiotami, które każdy pamięta z lekcji chemii, czy fizyki. Park można zwiedzać od wtorku do piątku, w godzinach od 9 do 17 oraz weekendowo od 10 do 18.

To nie jedyna, nowa propozycja na mapie edukacyjno-kulturalnej miasta. Otwarcia doczekała się modernizowana kamienica Pianki, przy deptaku na ul. Warszawskiej, która będzie siedzibą Klubu Młodego Odkrywcy, Klubu Seniora, miejscem wystaw i warsztatów. Te miejsca swoją ofertę kierują m.in. do szkół, jako sposób na uzupełnienie i urozmaicenie ich oferty edukacyjnej.