Przasnysz. Modlitwa o pokój serca

Wojciech Ostrowski

publikacja 02.09.2019 23:51

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej miały w mieście nad Węgierką bardzo bogaty program.

W Muzeum Historycznym można oglądać okolicznościową wystawę. W Muzeum Historycznym można oglądać okolicznościową wystawę.
Wojciech Ostrowski

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji ojczyzny w kościele farnym, której przewodniczył ks. Andrzej Maciejewski, proboszcz parafii św. Wojciecha. – Stajemy w wielkiej zadumie, wspominając to, co wydarzyło się we wrześniu 1939 r. – mówił ks. Andrzej, rozpoczynając Eucharystię. – Jesteśmy też dziś tutaj, by prosić Pana Boga o pokój. Niech Pan Bóg da każdemu z nas pokój w sercu, naszym rodzinom, naszym wspólnotom, naszej ojczyźnie i wszystkim ludziom na całym świecie – modlił się ks. proboszcz. O potrzebie modlitwy o pokój przekonywał również w homilii. – Modlitwa nie jest czymś drugorzędnym w stosunku do wysiłków dyplomatycznych na rzecz pokoju. To nie jest sprawa drugorzędna to co, czynimy teraz. Przeciwnie, jest ona samym sercem usiłowań zmierzających do budowania pokoju, porządku, sprawiedliwości i wolności, bo każdy, kto wsłucha się w Słowo Boże, jest wierny Panu Bogu. Modlić się o pokój to znaczy otworzyć ludzkie serce, by mogła je napełnić ożywcza moc Boga, który jest miłością - wyjaśnił ks. Andrzej.

Po Mszy św. jej uczestnicy uroczyście przemaszerowali na rynek, gdzie pod pomnikiem straconych w 1942 r. członków sztabu obwodowego Armii Krajowej odczytano apel pamięci. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych na czele ze starostą przasnyskim Krzysztofem Bieńkowskim i burmistrzem miasta Łukaszem Chrostowskim, senator Jan Maria Jackowski, poseł Marcin Kierwiński, żołnierze z przasnyskiej jednostki wojskowej z dowódcą płk Bogusławem Postkiem, pocztem sztandarowym i kompanią reprezentacyjną, poczty sztandarowe urzędów, instytucji, organizacji, szkół, harcerze. Zagrała orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Przasnysza. Pod pomnikiem, gdzie wartę honorową zaciągnęli żołnierze i harcerze, złożono wieńce i kwiaty, a kompania reprezentacyjna oddała salwę honorową.

Po uroczystościach na rynku w Muzeum Historycznym odbył się wernisaż wystawy "A więc wojna!", poświęconej II wojnie światowej w Przasnyszu. Zaprezentowane na tam eksponaty, które pochodzą w większości ze zbiorów muzeum oraz z kolekcji osób prywatnych.

Kolejnym punktem przasnyskich obchodów rocznicowych były "Bieg o puchar Burmistrza Miasta Przasnysz", zrealizowany w ramach cyklu biegów "Korona Ziemi Przasnyskiej śladami św. Stanisława Kostki" oraz honorowy "Bieg pamięci 1939" z udziałem żołnierzy. W sumie na kilku dystansach, w kilku kategoriach wiekowych, wystartowało około 80 zawodników w różnym wieku m.in. z Ciechanowa, Jednorożca, Makowa Mazowieckiego i Przasnysza. Pierwszemu z biegów towarzyszył konkurs wiedzy o życiu św. Stanisława Kostki.

Nieco później do wspólnego śpiewania piosenek z czasów wojny zaprosiła wszystkich chętnych Miejska Biblioteka Publiczna. Spotkanie rozpoczął koncert Miejskiego Chóru Męskiego, w którego wykonaniu licznie przybyli przasnyszanie usłyszeli "Gaude Mater Polonia", a następnie takie piosenki jak: "Rozszumiały się wierzby płaczące", "Biały krzyż" "Dziś do ciebie przyjść nie mogę", czy "Serce w plecaku". Chórzyści wykonali także utwór "Biało – czerwona", którego słowa napisał członek zespołu - Grzegorz Jasiński, a muzykę skomponował dyrygent Waldemar Maćkowski. Piosenki zostały przeplecione fragmentami wojennych wspomnień mieszkańców Przasnysza, które odczytały bibliotekarki. Po koncercie jego uczestnicy wzięli udział we wspólnym śpiewaniu popularnych wojennych piosenek.

- Dziś, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, oddałem hołd poległym na kilka sposobów: duchowo, sportowo oraz śpiewająco – dzielił się przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Długokęcki.

Spotkanie "ŚpiewaMY wojenne piosenki" w bibliotece nie zakończyło przasnyskich wydarzeń związanych z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 2 września w Muzeum Historycznym wykład "W obronie północnego Mazowsza. Armia Modlin podczas Kampanii 1939 roku", stanowiący X Przasnyskie Spotkanie Muzealne Historia i Pamięć, wygłosił Tomasz Gajewski z Miejskiej Biblioteki Publicznej.