Kard. Nycz administratorem apostolskim diecezji płockiej

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 01.07.2019 00:18

Od 1 lipca kard. Kazimierz Nycz kieruje Kościołem płockim podczas półrocznej nieobecności w diecezji bp. Piotra Libery.

Od 2007 r. kard. Kazimierz Nycz jest naszym metropolitą, teraz pełni również funkcję administratora apostolskiego sede plena diecezji płockiej. Od 2007 r. kard. Kazimierz Nycz jest naszym metropolitą, teraz pełni również funkcję administratora apostolskiego sede plena diecezji płockiej.
Tomasz Gołąb /Foto Gość

Potrzeba było, aby tę nową sytuację, gdy na pół roku udaję się do pustelni, prawnie rozstrzygnęła Stolica Apostolska. I tak się stało: na ten czas nasz metropolita kard. Kazimierz Nycz został mianowany administratorem apostolskim sede plena naszej diecezji - zakomunikował księżom 29 maja bp Piotr Libera.

- Stolica biskupia w Płocku nie wakuje - to oznacza zwrot sede plena. Jest biskup płocki, który na okres sześciu miesięcy udaje się na "czas modlitwy i odpoczynku", jak czytamy w komunikacie nuncjatury. Aby jednak zaradzić tej sytuacji, gdy nasz biskup będzie przebywał poza diecezją i z tego powodu nie będzie mógł wykonywać swego urzędu, Stolica Apostolska wyznaczyła administratora apostolskiego. Sprawuje on urząd w imieniu papieża. Ma on wszystkie uprawienia biskupa diecezjalnego, choć, jak powiedziałem wcześniej, nie nosi tytułu biskupa miejsca, bo przynależy on komu innemu. Funkcja ta jest przejściowa i sprawowana w sytuacjach wyjątkowych, tak jak bezprecedensowa jest obecna sytuacja, gdy biskup płocki udaje się na pół roku do klasztoru - wyjaśnia ks. prof. Wojciech Góralski, wybitny prawnik kanonista.

W długiej historii diecezji płockiej tylko w XX wieku trzykrotnie dochodziło do sytuacji, gdy Stolica Apostolska mianowała administratora apostolskiego w Płocku. Został nim mianowany ks. inf. Stanisław Figielski (administrator apostolski sede vacante) po śmierci abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego w obozie koncentracyjnym w Działdowie. Okres ten trwał do mianowania biskupem płockim Tadeusza Pawła Zakrzewskiego. Był to najdłuższy i najtrudniejszy okres sede vacante w Płocku, który obejmował m.in. okres II wojny światowej (1941-1946).

Biskup Jan Wosiński został mianowany administratorem apostolskim sede vacante (1962-1964) i sprawował ten urząd po śmierci bp. Tadeusza Pawła Zakrzewskiego, do wyboru na stolicę biskupią płocką bp. Bogdana Sikorskiego.

Biskup Zygmunt Kamiński pełnił z kolei funkcję administratora apostolskiego sede plena od 1984 r. do 1988 r., podczas gdy tytuł biskupa płockiego w ostatnich latach życia zachował bp Bogdan Sikorski.

Obecny jest czwartym przypadkiem, gdy diecezją podczas nieobecności biskupa płockiego kieruje administrator apostolski sede plena. Funkcję tę sprawuje kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.