Przasnysz. Katecheza z kwiatowych płatków

Wojciech Ostrowski

publikacja 27.06.2019 22:38

Jak co roku w oktawę Bożego Ciała w kościele ojców pasjonistów pojawił się dywan z kwiatów.

Przasnysz. Katecheza z kwiatowych płatków Kościół pasjonistów w Przasnyszu jest jedynym miejscem w diecezji, gdzie przygotowywany jest kwietny dywan na oktawę Bożego Ciała. Wojciech Ostrowski

Tradycyjnie symbolika kwiatowego kobierca, który został usypany w oktawie Bożego Ciała, nawiązuje do bieżącego roku duszpasterskiego. W centralnej części dywanu widnieje hasło: "W mocy Bożego Ducha". Umieszczono na nim również logo roku oraz wymieniono dary Ducha Świętego. Całość dzieła ujmuje pięknym, bardzo estetycznym wykonaniem.

Zwyczaj usypywania kwiatowego kobierca sięga w Przasnyszu czasów 20-lecia międzywojennego. Zapoczątkowali go ojcowie pasjoniści, którzy przynieśli tę tradycję z Włoch, gdzie była ona bardzo rozpowszechniona.

Dywan z kwiatowych płatków można podziwiać w przasnyskim kościele klasztornym tylko przez kilka dni. Jedyną osobą, która po nim przechodzi, jest kapłan niosący Najświętszy Sakrament podczas procesji eucharystycznej w dniu zakończenia oktawy Bożego Ciała. Pojawienie się tego niezwykłego dzieła zachęca wiernych do odwiedzenia świątyni i zapoznania się z tą kwiatową katechezą, a także chwili wyciszenia i modlitwy przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki.