Przasnysz pamięta o bł. s. Marii Teresie Kowalskiej

Wojciech Ostrowski

publikacja 14.06.2019 12:12

Koncertem organowym uczczono 20. rocznicę beatyfikacji przasnyskiej klaryski kapucynki.

Artyści przed zgromadzonymi w kościele klarysek kapucynek. Artyści przed zgromadzonymi w kościele klarysek kapucynek.
Wojciech Ostrowski

W kościele klasztornym mniszek klarysek kapucynek w Przasnyszu wystąpiła trójka pedagogów przasnyskiej Szkoły Muzycznej I stopnia: dyrektor Artur Żuchowski, Kinga Zabłocka oraz Rafał Witkowski, pracujący także jako organista w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie.

W ich wykonaniu, na przywiezionych specjalnie na tę okazję organach, wybrzmiały kompozycje J. S. Bacha, J. Brahmsa, A. Guilmanta, C. Francka i M. Surzyńskiego. Utwory te, jak zaznaczył prowadzący koncert Michał Klubiński z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, nawiązują do kontemplacyjnego charakteru duchowości bł. Marii Teresy od Dzieciątka Jezus oraz jej męczeńskiej śmierci w 1941 r. w obozie koncentracyjnym w Działdowie, poniesionej w intencji uwolnienia pozostałych uwięzionych tam mniszek.

Podziękowanie wykonawcom, organizatorom oraz publiczności złożyła s. Maksymiliana Wesołowska, przełożona przasnyskich klarysek kapucynek. Na zakończenie, nawiązując do tradycji nabożeństw czerwcowych, uczestnicy koncertu wspólnie odśpiewali Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Koncert, wpisujący się w przygotowania do głównych obchodów 20. rocznicy beatyfikacji bł. Marii Teresy od Dzieciątka Jezus, został zorganizowany przez przasnyską Szkołę Muzyczną, Zespół Szkół Powiatowych im. mjr H. Sucharskiego oraz starostwo powiatowe.