Męka Pańska tematem konkursu

am

publikacja 01.06.2019 23:17

W Płocku odbył się finał konkursu plastyczno-literackiego dla dzieci i młodzieży, zorganizowany przez zgromadzenie pasjonistek.

Męka Pańska tematem konkursu Płock, 30.05.2019. Finał diecezjalny konkursu konkursu dla dzieci i młodzieży na stulecie zgormadzenia pasjonistek Agnieszka Małecka /Foto Gość

Temat Męki Pańskiej mógłby się wydawać zbyt trudny i mało chwytliwy wśród adresatów młodego pokolenia, a jednak samych prac plastycznych nadesłano 120. Od najprostszych, bardzo dziecięcych prób przedstawienia Drogi Krzyżowej, po symboliczne rysunki, operujące niosącymi nastrój kolorami.

- Jury miało nie lada wyzwanie, żeby wybrać najlepsze - przyznała s. Dominika Dudzik, koordynatorka konkursu w Płocku, podczas jego finału, który rozpoczął się w płockiej farze. Tu bowiem jest grób matki Józefy Hałacińskiej, założycielki zgromadzenia pasjonistek, przeżywającego jubileusz stulecia swojego istnienia. Rangę wydarzenia podkreślała obecność zarządu zgromadzenia, na czele z przełożoną generalną Agnes Jaszczykowską oraz wikarią generalną s. Ernestą Zielińską.

Konkurs "Męka Pańska w oczach dzieci i młodzieży" oraz jego finał połączony z grą miejską był okazją przybliżenia uczestnikom charyzmatu zgromadzenia, które zrodziło się w Płocku, i osoby matki założycielki. - Nasze zgromadzenie istnieje oficjalnie od 13 lipca 1918 r. Spośród innych zakonów, które mają charyzmat pasyjny, wyróżnia się ono tym, że stara się wynagradzać Pani Jezusowi za grzechy świata. Matka Józefa podkreślała: "Pan Jezus przemówił do mnie z krzyża". To była Jego wola, by wzbudzać czcicieli Męki Pańskiej - wyjaśniała s. Monika Banaszczak.

Finał etapu diecezjalnego, rozpoczęty farze, zakończył się w domu macierzystym sióstr przy ul. Sienkiewicza, gdzie wręczono dyplomy i nagrody. Między tymi dwoma punktami na mapie Płocka odbywała się gra miejska "W drodze za Ukrzyżowanym", dzięki której jej młodsi i starsi uczestnicy mogli bliżej poznać osobę sługi Bożej i charyzmat zgromadzenia.

Jednym z zadań było m.in. napisanie listu do m. Józefy, w którym można było zawszeć jakąś osobistą intencję. U celu - czyli w domu sióstr, uczestnicy gry złożyli listy do specjalnej skrzynki. - Będziemy się w tych intencjach modlić - zapewniały siostry pasjonistki.

W gronie autorów najlepszych prac plastycznych z naszej diecezji znaleźli się: w kategorii kl. 1-3: Klaudia Krawczyk (nauczyciel: Bożena Kołodziejska), Amelia Kołodziejska (nauczyciel: Barbara Sobiech), Kinga Adamowska (nauczyciel: Helena Kalinowska), w kategorii kl. 4-6: Wiktoria Michalska (nauczyciel: Maria Jagodzińska), Amelia Kotarska (nauczyciel: Izabela Meler), Artur Wiśniewski (nauczyciel: Mariola Ewa Zychora).

Natomiast w konkursie literackim nagrody przyznano: w kategorii kl. 4-6 i 3. kl. gimnazjum: Kacprowi Podlaskiemu (nauczyciel: Katarzyna Żochowska), Zofii Rynowskiej (nauczyciel: Renata Przybyłowska) i Agacie Zawadzkiej (nauczyciel: Anna Witkos); w kategorii szkoły ponadpodstawowe: Damianowi Kickiemu (nauczyciel: Bogusław Brykała), Hubertowi Tyburskiemu (nauczyciel: Edyta Tyburska) i Szymonowi Czarzastemu (nauczyciel: Bogusław Brykała).

Na uczestników i opiekunów czekały dyplomy, a na zwycięzców ciekawe nagrody. Przed nimi jeszcze gala finałowa etapu ogólnopolskiego konkursu, która odbędzie się już 8 czerwca w Łodzi.