Czerwińsk. Ministranci na medal

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

publikacja 20.05.2019 12:49

Po raz czwarty w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku n. Wisłą spotkały się osoby zaangażowane w służbę przy ołtarzu w parafiach naszej diecezji.

Czerwińsk. Ministranci na medal Czerwińsk, 18.05.2019. Pielgrzymka Służby Liturgicznej 2019. Parafia w Czerwińsku. Ilona Krawczyk - Krajczyńska /Foto Gość

Największą troską są dusze ludzkie - hasło przewodnie tegorocznej pielgrzymki nawiązywało do życia błogosławionych płockich męczenników: abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego.

- Prośmy naszych błogosławionych męczenników, aby pomogli nam stawać się podobnymi do Jezusa - powiedział do zgromadzonej na Eucharystii młodzieży ks. Mariusz Przybysz.

Tradycją stało się przyznawanie pamiątkowych medali. Trafiły one do najbardziej zaangażowanych w służbę chłopców.

- Bardzo się cieszę, że jestem ministrantem. Jak służyć przy ołtarzu uczymy się od księży i starszych kolegów - mówi Stanisław Fiszer z parafii św. Andrzeja Apostoła w Lubowidzu, który został odznaczony medalem "Ministrant Roku".

- Widać, że to odznaczenie jest ważne dla chłopców. Medale przyznawane są zazwyczaj w różnych konkurencjach sportowych, a nie każdy przecież jest sportowcem. Natomiast przy ołtarzu każdy, kto tylko się zaangażuje, może mieć dobre wyniki i swoim przykładem pokazywać innym, w jaki sposób służyć - mówi ks. Dawid Witkowski, jeden z pomysłodawców i organizatorów spotkania.

Wśród tegorocznych atrakcji największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska grupy rekonstrukcyjnej, pokaz ratownictwa przeprowadzony przez strażaków oraz konkurs wiedzy o Czerwińsku.

- Trzeba umieć słuchać młodego człowieka. Okazujemy przez to swój szacunek. Nie obawiajmy się rozmawiać z młodymi i wyciągać z tych dyskusji wnioski również dla siebie - podsumował tegoroczne spotkanie ks. Artur Janicki, diecezjalny duszpasterz ministrantów.