Tacy mężczyźni coraz bardziej potrzebni

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 11.03.2019 16:15

Biskup płocki ustanowił 28 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w diecezji płockiej.

Tacy mężczyźni coraz bardziej potrzebni Popowo, 10.03.2019. Msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Libery i ustanowienie nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w diecezji płockiej ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Bp Piotr Libera przewodniczył Mszy św. na zakończenie dorocznych rekolekcji dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Pobłogosławił również do pełnienia tej posługi 28 nowych mężczyzn z 18 parafii. - To jedna z najliczniejszych grup, która w ostatnich latach została dopuszczona do tej posługi - zauważa ks. Jarosław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej i diecezjalny duszpasterz nadzwyczajnych szafarzy.

Dlaczego tak się dzieje? - W niektórych parafiach zaczyna ubywać księży. Gdy zabraknie wikariusza, w nadzwyczajnym szafarzu jest wielka pomoc w niedzielnej liturgii i niesieniu Komunii św. do chorych - mówią Tomasz Paszkiewicz, Jan Seweryniak i Andrzej Wiktorski z parafii św. Marcina w Gostyninie, którzy zostali włączeni przez bp. Piotra Liberę do tego szczególnego grona. W historii tej gostynińskiej parafii będą pierwszymi świeckimi, którzy będą udzielali Komunii św.

W czasie liturgii biskup, nawiązując do niedzielnej ewangelii (Łk 4, 1-13), zwrócił szafarzom uwagę, że potrójne kuszenie Jezusa sprowadza się do jednej, zasadniczej kwestii, która dotyczy także współczesnych chrześcijan. - Chociaż pokusy, podobnie jak w przypadku Jezusa kuszonego na pustyni, przybierają bardzo różną formę, to niemal zawsze można je sprowadzić do tej prawidłowości, o której mówił już św. Augustyn: albo miłość Boga i człowieka, albo miłość samego siebie.

Biskup zwrócił uwagę, że na drodze chrześcijańskiego życia, a zwłaszcza w posłudze nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., chodzi o ten zasadniczy wybór i jego ciągłą weryfikację: albo miłość siebie, albo miłość Boga. - Jezus pokazał, że niezależnie od wszystkiego, pomimo słabości ciała, głodu chleba i zaszczytów, które w człowieku się kryją, można wytrwać w miłości Boga. Można pozostać wiernym, wiernym aż do końca - akcentował kaznodzieja.

W jaki sposób szafarz może okazać się wiernym Jezusowi i opierać się pokusom? Biskup wskazał na cztery warunki: słuchanie słowa Bożego i trwanie w nim, życie sakramentalne i częstą spowiedź, zwracanie uwagi na jakość codziennych, małych wyborów, bo w nich sprawdza się, czy naprawdę wybrali Jezusa; wreszcie proponował szafarzom, aby w codziennej modlitwie wzywali "Jezusa, który jest blisko" ich serc i dłoni.

W czasie obrzędu błogosławieństwa nowych szafarzy biskup zadał im dwa pytania: - Czy chcesz przyjąć posługę podawania twoim braciom i siostrom Ciała i Krwi Pańskiej, w służbie i budowaniu Kościoła? Czy chcesz, udzielając Eucharystii, czynić to z najwyższą czcią i szacunkiem?". Oni odpowiadali: - Chcę. Wtedy biskup kontynuował modlitwę, w której prosił, aby ci, "którzy będą wiernie rozdzielać Pokarm życia, wsparci mocą tego sakramentu, otrzymali udział w uczcie niebieskiej".

Nowi nadzwyczajni szafarze Komunii św. pochodzą z parafii: Czernice, Winnica, Słupno, Rogowo, Duninów, Dąbrowa, Korzeń, Popowo, Węgrzynowo, Mochowo, św. Stanisława Kostki w Rypinie, św. Maksymiliana Kolbego w Modlinie, Matki Bożej Królowej Polski w Mławie, Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie, św. Tekli w Ciechanowie, św. Marcina w Gostyninie i św. Bartłomieja w Płocku.