W Płocku łatwiej z rehabilitacją

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 28.02.2019 16:03

Od 1 marca w Płocku rozpoczyna działalność wypożyczalnia sprzętu medyczno-rehabilitacyjnego.

Wypożyczalnia mieści się przy ul. Kolegialnej 10 lok. 10 Wypożyczalnia mieści się przy ul. Kolegialnej 10 lok. 10
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Ten projekt jest skierowany do osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych oraz ich opiekunów. - To kolejny krok, który czynimy w naszym mieście, aby ograniczać skutki niepełnosprawności i zapobiegać wykluczeniu społecznemu - powiedział w czasie otwarcia Andrzej Nowakowski, prezydent miasta.

Na trzy miesiące, z możliwością przedłużenia, mieszkańcy Płocka mogą wypożyczyć: łóżko rehabilitacyjne, łóżka do przenoszenia pacjenta, wózki inwalidzkie, koncentratory tlenu (do tej pory w mieście był tylko jeden), rotory do ćwiczeń oporowych, podnośniki wannowe, czy balkoniki. Środki na funkcjonowanie wypożyczalni z Europejskiego Funduszu Społecznego pozyskał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

- Mieszkańcy naszego miasta, bez względu na dochód, będą mogli skorzystać z tego sprzętu. Osoby zainteresowane powinny wcześniej wypełnić wniosek, który jest do pobrania na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Do osób, które nie będą mogły dotrzeć na Kolegialną 10, uda się pracownik socjalny - dodał Cezary Dusio, wicedyrektor MOPS-u.

- Wypożyczalnia powstała również z myślą o opiekunach osób obłożnie chorych i niepełnosprawnych. Jest tu m.in. sprzęt, który pozwoli w sposób ergonomiczny, chroniąc chociażby kręgosłup opiekuna - dodaje radna miejska Daria Domosławska,

Cały projekt kosztował ok. 1,3 mln zł. Większość dofinansowania pochodziła z funduszy unijnych, a wkład miasta wyniósł 63 tys. zł. Do końca sierpnia 2020 roku, czyli do chwili zakończenia realizacji projektu wypożyczalnia będzie bezpłatna. Później, jak powiedział prezydent Nowakowski, być może trzeba będzie ustalić progi dochodowe, które trzeba będzie spełniać, by wypożyczać bezpłatnie, pamiętając o tym, aby wspierać osoby niezamożne.

W ramach projektu uruchomiono także usługi rehabilitacyjne i opiekuńcze dla osób chorych w miejscu ich zamieszkania oraz teleopiekę.

Partnerami projektu są gmina Słupno i Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia.