Gdzie jest ten anioł, co pasterzom mówił?

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 30.01.2019 22:49

Laureaci konkursu na najpiękniejszą rodzinną szopkę bożonarodzeniową odebrali nagrody z rąk bp. Piotra Libery.

Bp Piotr Libera z Justyną i Pawłem Grzembskimi oraz ich córką Lidią, którzy zajęli 1. miejsce w konkursie szopek Bp Piotr Libera z Justyną i Pawłem Grzembskimi oraz ich córką Lidią, którzy zajęli 1. miejsce w konkursie szopek
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Jeszcze raz do Opactwa Pobenedyktyńskiego w Płocku wróciła atmosfera świąt Bożego Narodzenia, a dzieci założyły korony z Orszaku Trzech Króli. Z bp. Piotrem Liberą spotkały się rodziny wyróżnione w konkursie, przedstawiciele szkół z dyrektorami, wychowawcami i katechetami.

- Praca nad szopką trwała kilka miesięcy. Pomysł zrodził się z kolędy: "Nie było miejsca dla Ciebie", dlatego zbudowaliśmy dużą gospodę. Jezus jednak rodzi się obok niej. Najwięcej czasu zajęło nam wykonanie poszczególnych postaci. To była bardzo misterna i wymagająca cierpliwości praca - mówi z satysfakcją Paweł Grzembski, który wraz z żoną Justyną i córką Lidią, która jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 16 w Płocku (na terenie parafii św. Jana Chrzciciela), zdobyli 1. miejsce.

Szczególne wyróżnienie zdobyła szopka Anny i Cezarego Stafirskich. - Jest bardzo symboliczna i zawiera wiele znaczeń, bo Boże Narodzenie mówi wiele każdemu człowiekowi - mówiła o wyróżnionej pracy s. Dominika Dudzik, pasjonistka i koordynatorka płockiego konkursu szopek.

- Do wykonania jej dojrzewałam przez wiele miesięcy niełatwych doświadczeń - mówi Anna Stafirska. - Dlatego nasza szopka ma stronę jasną i ciemną. Ta pierwsza strona to radość Bożego Narodzenia i przyjścia Jezusa na świat, zaś ta druga to wojny, choroba, śmierć. Nad całą sceną góruje anioł zwiastujący nowinę o narodzinach Mesjasza, jak w Ewangelii i w naszych kolędach. Jego wykonanie zajęło nam najwięcej czasu. Postanowiłam nie dawać temu aniołowi twarzy. Nie ma jej, albo lepiej, my jej nie widzimy, bo nie wiemy, w jakich okolicznościach życia, przyjdzie nam kiedyś stanąć do Wigilii i przeżywać Boże Narodzenie. To też jest tajemnica tych świąt - mówi Anna Stafirska.

W tym roku na konkurs zgłoszono 44 szopki bożonarodzeniowe. I miejsce zdobyła praca rodziny Justyny i Pawła Grzembskich, II – rodziny Anny i Mariusza Pawickich, a III – Karoliny i Józefa Krużyńskich. Przyznano też kilka wyróżnień. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe - sprzęt AGD - ufundowane przez bp. Piotra Liberę.

Laureatką I loterii fantowej, zorganizowanej w ramach Orszaku Trzech Króli w Płocku, została Aleksandra Rakowiecka, uczennica Szkoły Podstawowej nr 21 w Płocku. Nagrodę główną - rower -dla zwyciężczyni ufundowało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej.