Jaki był ten rok? Część III

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 31.12.2018 01:02

Przypominamy najważniejsze wydarzenia z życia diecezji płockiej od września do grudnia 2018 r.

Pielgrzymka młodzieży do sanktuarium św. Stanisława Kostki w jubileuszowym roku 450. rocznicy jego śmierci Pielgrzymka młodzieży do sanktuarium św. Stanisława Kostki w jubileuszowym roku 450. rocznicy jego śmierci
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Diecezja bogatsza w dekanaty

Od 1 września na mapie diecezji pojawiły się cztery nowe dekanaty. W ten sposób parafie czterech największych miast w diecezji: Płocka, Ciechanowa, Mławy i Płońska mają po dwa dekanaty. "Takie są potrzeby pastoralne i administracyjne, a także uwarunkowania historyczne i geograficzne" - napisał bp Piotr Libera w dekrecie erygującym o nowe dekanaty w diecezji: mławski wschodni, mławski zachodni, płoński południowy i płoński północny.

Warto dodać, że podział diecezji płockiej na dekanaty ukształtował się już w połowie XV wieku. Od 1 września sieć organizacyjną diecezji tworzy 28 dekanatów, w skład których wchodzi 248 parafii.

Więcej o nowych dekanatach przeczytacie TUTAJ.


Rostkowo młodych

To była wyjątkowa i jubileuszowa pielgrzymka. 15 września po raz 36. rówieśnicy św. Stanisława Kostki przetarli szlak z Przasnysza do Rostkowa. Mimo deszczu kilka tysięcy dzieci przeszło w deszczu z Przasnysza do sanktuarium.

- Wiara, która jest trudna, prowadzi nas do świętości, która jest piękna. A świętość zaczyna się od małych rzeczy - mówił ks. Kamil Kowalski w czasie Mszy św. wieńczącej pielgrzymkę dzieci. Życzył im, "aby do swoich marzeń dopisali jeszcze jedno ważne życzenie: by zostać świętym".

- Czy wiesz, w czym przypominasz Stanisława? W dobrych pragnieniach i szukaniu prawdziwych, żywych więzi. On wybrał Boga, który uwalnia i daje nam szczęście. Spróbujcie postąpić, jak on - zachęcali młodzież jezuici ze "Szkoły Kontaktu z Bogiem" z Gdyni. - Przyjrzyjcie się waszemu powołaniu. Może kogoś z was wzywa Pan? Jeśli tak, nie odmawiajcie Mu - apelował bp Mirosław Milewski w czasie Mszy św. dla młodzieży.

Więcej o pielgrzymce do Rostkowa przeczytacie TUTAJ.


Raport otwarcia

Bp Piotr Libera, jako pierwszy hierarcha w Polsce, 17 września zwołał konferencję prasową, na której otwarcie powiedziano o przypadkach nadużyć sensualnych wśród księży danej diecezji, a przede wszystkim przedstawiono, w jaki sposób wygląda ochrona osób małoletnich w diecezji płockiej.

- Przepraszam za łzy i cierpienia spowodowane przez księży, którzy sprzeniewierzyli się swemu powołaniu - powiedział bp Piotr Libera.

Z dziennikarzami spotkali się w Opactwie Pobenedyktyńskim biskupi Piotr Libera, Mirosław Milewski i ks. prał. Marek Jarosz, który jest delegatem biskupa płockiego do spraw ochrony nieletnich w diecezji płockiej.

Więcej o konferencji prasowej bp. Libery przeczytacie TUTAJ.


Biskupi u św. Stanisława

Niemal 90 biskupów z całej Polski przyjechało 25 i 26 września do Płocka, do św. Stanisława Kostki, aby uczcić 450. rocznicę jego śmierci, i rozmawiać o młodzieży i polskiej rodzinie. Obradowali w Sali Biskupów Wyższego Seminarium Duchownego, modlili się w katedrze przy relikwiach św. Stanisława Kostki i w kolegiacie św. Bartłomieja. Liturgii przewodniczyli abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce i abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

- Wasz święty patron wiedział, co jest dla niego dobre, ale podejmował też odważne i mądre decyzje. Bądźcie do niego podobni - zachęcał ks. nuncjusz w katedrze. - Św. Stanisław to jutrzenka Kościoła. On wskazuje nam drogę do przyszłości wiary. Jako Kościół płocki nieście na barkach wielką tradycję przeszłości, a jednocześnie w takim duchu wypatrujcie drogi ku przyszłości - mówił z kolei w płockiej farze abp Stanisław Gądecki.

Więcej o spotkaniu polskich biskupów w Płocku przeczytacie TUTAJ.


Kolumna niepodległości

Płocczanie świętowali 100. rocznicę odzyskania niepodległości w cieniu katedralnych wież i nowego pomnika Obrońców Płocka 1920 r., który został ustawiony na Placu Narutowicza i poświęcony w dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.

Pomnik w formie kolumny, zwieńczonej polskim orłem z wzniesionymi skrzydłami i z ryngrafem na piersi, jest dziełem artysty rzeźbiarza prof. Gustawa Zemły.Na podstawie wysokiej kolumny widnieje dedykacja: "Zwycięskim Obrońcom Płocka 1920 r. żołnierzom, ludności cywilnej, harcerzom, w 100-lecie odzyskania niepodległości wdzięczni płocczanie".

Więcej o jubileuszowych obchodach 11 listopada przeczytacie TUTAJ.


Piękne życie... do końca

W Sikorzu zakończył się gruntowny remont obiektów Katolickiego Centrum Formacji, w którym znalazł nowoczesną siedzibę dom dla osób starszych "Leonianum - Piękne życie".

To nowe dzieło w diecezji płockiej jest odpowiedzią na wyzwania czasu, gdy społeczeństwo się starzeje i potrzebuje jasnej obecności i zaangażowania Kościoła na rzecz osób "trzeciego wieku". Jest to również votum za peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji płockiej. 13 listopada bp Piotr Libera poświęcił nowy obiekt w Sikorzu, zaś przed Bożym Narodzeniem pojawili się pierwsi mieszkańcy domu.

Więcej o Leonianum przeczytacie TUTAJ.


Drugi pomnik historii

Pułtuska kolegiata od 10 grudnia cieszy się szczególnym wyróżnieniem i tytułem "Pomnika Historii". W czasie uroczystej gali w Teatrze Wielkim w Warszawie prezydent Andrzej Duda włączył bazylikę kolegiacką pw. Zwiastowania NMP w Pułtusku do grona najcenniejszych zabytków w kraju. Rozporządzenie z rąk prezydenta odebrał ks. prał. Wiesław Kosek, proboszcz parafii kolegiackiej pw. św. Mateusza i burmistrz Pułtuska Wojciech Gregorczyk.

Więcej o pułtuskim pomniku historii przeczytacie TUTAJ.