Ekologiczne "piękne życie"

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 14.12.2018 01:11

Warto podkreślić, co dla ochrony środowiska robi Kościół na Mazowszu, gdy w Katowicach dobiega końca szczyt klimatyczny.

Logo Leonianum - Piękne Życie Logo Leonianum - Piękne Życie
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Miesiąc temu bp Piotr Libera poświęcił dom opieki dla osób starszych "Leonianum - Piękne Życie". Mówił wtedy, że to nowe dzieło w diecezji płockiej jest odpowiedzią na wyzwania czasu, gdy społeczeństwo się starzeje i potrzebuje jasnej obecności i zaangażowania Kościoła na rzecz osób "trzeciego wieku". Teraz, w kontekście debaty o klimacie i ochronie środowiska, należy dodać, że obiekt w Sikorzu k. Płocka jest przykładem zastosowania najnowszych technologii w energetyce i teletechnice budynkowej, aby funkcjonowanie obiektu było bezpieczne, na najwyższych standardach, oszczędne i ekologiczne.

Kompleks budynków jest zasilany z odnawialnych źródeł energii w postaci systemu paneli słonecznych fotowoltaicznych. Ciepło technologiczne oraz do systemu centralnego ogrzewania jest produkowane w nowoczesnych kotłach zasilanych pelletem klasy V. Również oświetlenie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne jest wykonane w technologii LED i jest sterowane za pomocą czujników oraz systemu zarządzania DALI. Całość zużycia prądu jest na bieżąco monitorowana.

W budynku zainstalowano również szereg nowoczesnych systemów teletechnicznych mających zapewnić poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa znajdujących się w nim osób. Są to m.in. system sygnalizacji pożaru, sygnalizacji włamania i napadu, system oddymiania budynku, monitoringu wizyjnego, system przyzywowy, dźwiękowy system rozgłoszeniowy, który pozwala na emisję muzyki z różnych źródeł, nagłośnienie sal, system bramofonowo - domofonowy umożliwiający łączność głosową pomiędzy wszystkimi domofonami i bramofonami, dodatkowo posiada on funkcję kontroli dostępu. Został zainstalowany system interkomowy złożony z aparatów zainstalowanych w każdym pokoju pensjonariuszy oraz w pomieszczeniach personelu umożliwiający komunikację głosową i wywoływanie pensjonariuszy, system przewodowego i bezprzewodowego dostępu do internetu oraz system RTV/SAT – składa się z anten telewizji naziemnej i satelitarnej oraz sprzętu aktywnego umożliwiającego transmisję sygnału radiowo-telewizyjnego we wszystkich budynkach.

Warto podkreślić, że w realizacji tych celów skorzystano z polskich rozwiązań i polskich wykonawców. Nad zmodernizowanym obiektem czuwa komputerowy system zarządzania budynkami, jaki specjalnie dla Sikorza opracowała firma Quantum Controls. - Chodzi tu o bieżącą kontrolę i monitoring funkcjonowania instalacji i zużycia energii cieplnej i elektrycznej - wyjaśnia Adam Jankowski z firmy Quantum Controls.