Meta św. Stanisława i nasza

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 08.12.2018 15:29

W diecezji płockiej zakończyła się peregrynacja relikwii świętego patrona dzieci i młodzieży.

Zwieńczeniem dziękczynienia za peregrynację relikwii świętego z Rostkowa było spotkanie Młodzieżowej Rady Duszpasterskiej Diecezji Płockiej Zwieńczeniem dziękczynienia za peregrynację relikwii świętego z Rostkowa było spotkanie Młodzieżowej Rady Duszpasterskiej Diecezji Płockiej
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

W płockiej farze dobiegł końca szlak nawiedzenia dekanatów, parafii, szkół i wspólnot młodzieżowych przez relikwie św. Stanisława Kostki. Trwał pół roku.

To była chyba najbardziej wymowna inicjatywa duszpasterska zakończonego Roku św. Stanisława Kostki w diecezji. Jego relikwie, nawiedzając kościoły i szkoły, "szukały młodych". W tym sensie, podobnie jak życiowy bieg św. Stanisława do Rzymu nie był łatwy, tak i ta peregrynacja pokazała kondycję duszpasterstwa młodzieży w diecezji.

Jednak najważniejszym pytaniem, które padło na zakończenie tej Stanisławowej wędrówki przez diecezję, było pytanie o wiarę. - Jaką wiarę miał Stanisław, że z małego Rostkowa trafił do wielkiego Rzymu, a z drugiej strony, że z zamożnego szlachcica stał się ubogim zakonnikiem? - pytał w płockiej farze na zakończenie peregrynacji ks. Jarosław Mokrzanowski, sekretarz biskupa płockiego. - Peregrynacja pozwoliła doświadczyć pewnej formy pobożności już znanej, a jednocześnie nowej, była okazją do spotkania z Bogiem, aby usłyszeć głos powołania i o to rozeznanie prosić Pana - mówił ks. Mokrzanowski w czasie Mszy św., której przewodniczył bp Piotr Libera.

Na zakończenie liturgii biskup płocki wręczył nagrody laureatom konkursów parafialnych z płockiej fary o św. Stanisławie Kostce. Otrzymali je: Zuzanna Rekus (Szkoła Podstawowa nr 17), Krzysztof Socha (Szkoła Podstawowa nr 17), Julia Siwińska (Szkoła Podstawowa nr 17) i Barbara Kowalkowska (LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego). W konkursach wzięło udział 96 osób.

Liturgię animowała śpiewem Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie. Uczestnicy Mszy św. w płockiej kolegiacie wychodząc otrzymali pamiątkowy obrazek ze słowami modlitwy, "aby za przykładem św. Stanisława wypełniać życie miłością Boga i bliźniego".

Ważnym dopełnieniem zakończenia peregrynacji było spotkanie Młodzieżowej Rady Duszpasterskiej Diecezji Płockiej. - Widzę w was ludzi, którzy będą pomagać we wcielaniu w życie postanowień II Synodu Młodych Kościoła płockiego. Rozmawiajcie o tym z waszymi rówieśnikami i przekazujcie dalej, że są wieczorne Msze dla młodzieży, że jest 14 "konfesjonałów młodych" w diecezji. Wykorzystujcie do tego nowoczesne środku komunikowania - zachęcał bp Piotr Libera.

Ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodych, zwrócił uwagę na tworzący się wolontariat młodych i na zaangażowanie młodzieży w sprawę ochrony życia. W rozmowie młodych z biskupem i księżmi proponowano, aby wypracować duszpasterskie propozycje spędzania czasu wolnego dla młodych, w których rekreacja i zabawa będzie połączona z modlitwą. - Potrzeba duszpasterstwa "wolnego czasu", czyli takich propozycji ze strony Kościoła, które połączą sprawy duchowo pożyteczne z rekreacją - akcentowano w czasie spotkania.

Warto dodać, że po zakończeniu peregrynacji obraz i relikwie św. Stanisława Kostki będą przechowywane w kaplicy Młodzieżowego Centrum Edukacyjno-Wychowawczego "Studnia" w Płocku.

Czytaj także

Świadectwo Macieja Czaczyka