Diecezja w obronie małoletnich

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 07.12.2018 00:39

W Kościele płockim wchodzą w życie zasady dotyczące pracy z dziećmi i młodzieżą, chroniące ich przed nadużyciami seksualnymi.

Ks. prał. Marek Jarosz, rektor WSD i delegat biskupa płockiego ds. ochrony dzieci i młodzieży w diecezji płockiej Ks. prał. Marek Jarosz, rektor WSD i delegat biskupa płockiego ds. ochrony dzieci i młodzieży w diecezji płockiej
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Z "Zasadami Prewencji i Postępowania w Pracy Duszpasterskiej z Dziećmi i Młodzieżą w diecezji płockiej, przeznaczonymi do stosowania we wszystkich parafiach, wspólnotach, dziełach i instytucjach w diecezji płockiej" zostali zapoznani wszyscy księża proboszczowie na spotkaniu w Sikorzu k. Płocka. Dokument powstał w związku z przypadkami nadużyć seksualnych ze strony niektórych duchownych względem osób małoletnich. Wobec tego skandalu, wszystkie diecezje w Polsce wypracowują specjalne normy postępowania w pracy z dziećmi i młodzieżą. Dokument podpisany przez biskupa płockiego jest jednym z pierwszych w naszym kraju, chodzi bowiem o niezwłoczne wdrożenie tych norm w życie i praktykę duszpasterską.

- Chodzi tu o jedną, podstawową zasadę, aby reagować na krzywdę wyrządzaną dziecku, niezależnie od tego, czy taka sytuacja ma miejsce w Kościele, czy poza nim. Posiadanie wiedzy o faktycznych lub prawdopodobnych przypadkach wykorzystania seksualnego zawsze wymaga podjęcia odpowiednich działań, zgodnych z prawem kościelnym i polskim. Jesteśmy więc do tego zobowiązani, nie tylko w sumieniu, ale też prawem. Chodzi więc o uwrażliwienie wszystkich, aby nie być obojętnym na krzywdę dziecka, a zwłaszcza, gdy jej sprawcą jest duchowny. Jest to więc zachęta do przełamania obojętności i bezczynności w naszych środowiskach - mówi ks. Marek Jarosz, rektor WSD i delegat biskupa płockiego ds. ochrony dzieci i młodzieży w diecezji płockiej.

Dokument zawiera zasady postępowania w pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą, zwraca uwagę na szacunek dla nietykalności cielesnej, intymności i prywatności małoletniego. Reguluje także inne kwestie jak indywidualne spotkania z małoletnimi, podróże, wycieczki. Ponadto jasno określa zasady reagowania na oznaki lub wiadomość o wykorzystaniu oraz zawiera praktyczne wskazania dotyczące przyjęcia zgłoszenia.

Warto spojrzeć szerzej na te normy, i zobaczyć w nich, z jednej strony od dawna funkcjonujące zasady pracy z dziećmi i młodzieżą w ośrodkach szkolno-wychowawczych, a teraz wyraźnie rozszerzone także na Kościół, z drugiej zaś dostrzec, jak wielką rolę do spełnienia w pracy duszpasterskiej mają rodzice i wychowawcy. To właśnie razem: duchowni i świeccy powinni obronić wychowawczą wiarygodność Kościoła, dlatego zaleca się ich obecność na spotkaniach formacyjnych z małoletnimi.

- Gdy dokument mówi o obecności świeckich w działaniach duszpasterskich z dziećmi i młodzieżą, to tak naprawdę przypomina o ich współodpowiedzialności. Tak więc zasady które wydają się obostrzeniem, tak naprawdę są zachętą do większej współpracy. Chyba w żadnej parafii nie brakuje ludzi, którzy chcieliby pomóc księdzu w parafii, dyspozycyjnych i kompetentnych? - dodaje ks. Jarosz.

Dodajmy, że szkolenia na temat zapobiegania nadużyciom seksualnym przeszli kilka lat temu księża naszej diecezji, w ramach stałej formacji kapłańskiej.