Ekumenicznie za ojczyznę

wp

publikacja 30.11.2018 10:07

Mariawici, katolicy, prawosławni i ewangelicy wspólnie się modlili w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ekumenicznie za ojczyznę Wspólna modlitwa za Polskę. Mariawicka Świątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

To była kolejna inicjatywa ekumeniczna Kościołów, które żyją obok siebie w Płocku, tym razem związana ze 100-leciem niepodległości. Wspólną modlitwę otworzyło wezwanie do Ducha Świętego, następnie modlitwa ks. Piotra Skargi, prośba o jedność i zgodę, zawierzenie polskiej ziemi, historii i jej teraźniejszości, wreszcie dziękczynienie za świętych i tych wszystkich, którzy przez wieki prowadzili naród i byli za niego odpowiedzialni. Modlili się wszyscy przedstawiciele Kościołów żyjących w Płocku, na czele z bp. Karolem Marią Babim, biskupem naczelnym Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Modlitwę poprzedził koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu chóru "Harfa" z Warszawy, który działa od 112 lat. To nie przypadek, że właśnie ta grupa znanych śpiewaków przyjechała do Płocka, są oni bowiem związani z Wacławem Lachmanem, płocczaninem, założycielem i patronem Towarzystwa Śpiewaczego "Harfa". W katedrze mariawickiej wystąpili z dwoma koncertami, nawiedzili również grób ojca Wacława Lachmana. W tym roku mija 55 lat od śmierci W. Lachmana i 135 lat od śmierci jego ojca.