Aby ludzie byli blisko ludzi

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 14.11.2018 00:42

Leonianum to nowe imię troski o osoby starsze w diecezji płockiej - dzieło, które właśnie pobłogosławił i otworzył bp Piotr Libera.

Aby ludzie byli blisko ludzi Sikórz, 13.11.2018. Otwarcie i poświęcenie domu Leonianum - Piękne Życie ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

To dzieło jest votum za peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji płockiej. 13 listopada bp Piotr Libera poświęcił nowy obiekt w Sikorzu.

- Ta niezwykle cenna inicjatywa powołania do życia domu Leonianum wpisuje się w fundamentalną misję Kościoła, jaką jest troska o człowieka zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym. Bł. bp Leon Wetmański, patron tego domu, był szczególnie wrażliwy na ten wymiar misji Kościoła. Troska o starszych, chorych, samotnych, niepełnosprawnych, pozbawionych pomocy to przecież nic innego, jak Ewangelia czynów: miłość realizowana w codzienności - powiedział bp Piotr Libera w czasie Mszy św., w czasie której dokonał również poświęcenia ołtarza w kaplicy oraz całego obiektu.

- Kiedy 16 sierpnia 2017 roku powoływałem do istnienia Fundację Leonianum – Piękne życie, kierowałem się myślą o tych wszystkich, którzy z różnych powodów będą potrzebować pomocy drugiego człowieka. W sposób szczególny chciałem pomóc w zapewnieniu godnych warunków życia osobom w podeszłym wieku: tym, dla których nadszedł czas, by po latach pracy i codziennego zabiegania odpocząć w gronie dobrych i życzliwych sobie osób - mówił w kazaniu. I wyjaśniał: - Cały ten nasz wielki wysiłek został podjęty po to, aby ludzie w podeszłym wieku, osoby niepełnosprawne mogły odnaleźć swoje miejsce właśnie tutaj: w położonym na skraju Brudzeńskiego Parku Narodowego domu Leonianum w Sikorzu.

Nowe dzieło w diecezji płockiej jest więc odpowiedzią na wyzwania czasu, gdy społeczeństwo się starzeje i potrzebuje jasnej obecności i zaangażowania Kościoła na rzecz osób "trzeciego wieku". - Trzeba ciągle wzmacniać swą odwagę i wiarę, aby nadal być tym samym człowiekiem, co dawniej. Ten dom, w którym jesteśmy ma w tym pomóc. Zachodzące słońce jest tak samo ważne, jak wschodzące i jak to, które świeci w południe, choćby grzało inaczej. Słońce nie wstydzi się tego, że zachodzi, nie tęskni za swym porannym blaskiem, nie uważa, że godziny dnia "wypędzają" je z nieba, nie odczuwa, że z nadchodzącym zmierzchem staje się mniej piękne, nie sądzi, że jego odblask na murach domów jest mniej ważny. Każda godzina ma bowiem swój urok. Słońce o tym wie i godzina po godzinie spełnia swoje zadanie. Tak samo powinno być z naszym życiem! Niezależnie od tego, na którym jego etapie jesteśmy, każdy z nich jest jednakowo ważny i piękny! - mówił bp Piotr w czasie Eucharystii.

Słów biskupa słuchały osoby starsze - m.in. członkowie klubu seniora z Brudzenia Dużego, osoby w sile wieku - przedstawiciele firm, które uczestniczyły w pracach remontowych i adaptacyjnych obiektu oraz najmłodsi - kilkunastu uczniów Szkoły Podstawowej w Sikorzu. - Od kilku miesięcy jesteśmy zaangażowani w wolontariat. Będziemy odwiedzać osoby starsze w Leonianum, spędzać z nimi czas i pamiętać o nich, organizując m.in. kiermasze ciast i inne atrakcje - opowiadają Julia i Karolina.

W czasie uroczystej inauguracji zaprezentowano zmodernizowany budynek, który przez 20 ostatnich lat służył jako Katolickie Centrum Formacji i siedziba Szkół Katolickich, jako obiekt nowoczesny, o wysokim standardzie energetycznym. - Przeprowadzono kompleksową termomodernizację i doprowadzono obiekt do takich standardów, aby jego użytkownicy mieli stały dopływ świeżego powietrza, bezpieczeństwo i monitoring, dostęp do mediów, rehabilitację i relaks - wyliczał Paweł Piętka, prezes zarządu firmy S4E SA, która była generalnym wykonawcą prac w obiekcie. Zwrócił uwagę, że w wyniku przeprowadzonych prac uzyskano 30 proc. oszczędności energii w porównaniu z rokiem 2017. Podkreślił, że w realizacji tych celów skorzystano z polskich rozwiązań i polskich wykonawców. Mówiono również o komputerowym systemie zarządzania budynkami, jaki specjalnie dla Sikorza opracowała firma Quantum Controls. - Chodzi tu o bieżącą kontrolę i monitoring funkcjonowania instalacji i zużycia energii cieplnej i elektrycznej - wyjaśniał Adam Jankowski z firmy Quantum Controls.

Jaką placówką będzie więc Leonianum? - Tu powstanie całodobowa placówka opiekuńcza, czyli dom seniora dla 78 osób, które będą mogły zamieszkać. Dla nich przygotowano również dwie sale dla osób leżących, trzy sale zajęciowe, kawiarnię i kaplicę. Tu będzie dom dziennego pobytu, a w nim: sale zajęciowe, sala komputerowa, siedem sal-pracowni, niezależna kuchnia i jadalnia. Tu będzie również rehabilitacja, a w niej trzy sale ćwiczeń i gabinet lekarski. W Leonianum będzie możliwość organizowania turnusów rehabilitacyjnych oraz hotel dla rodzin mieszkańców domu seniora. Powstały również sale konferencyjno-bankietowe na szkolenia, spotkania i konferencje. Będzie wreszcie sala fitness do ćwiczeń, czyli strefa relaksu dla seniorów - mieszkańców domu oraz osób z Sikorza i okolic - wyjaśniał ks. Łukasz Nowak, dyrektor Leonianum. Jak zapewnia, już za kilka tygodni obiekt zapełni się mieszkańcami.

I może po tych wszystkich prezentacjach i wyjaśnieniach najmocniej powinno wybrzmieć krótkie słowo Elżbiety Bojanowskiej, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która życzyła, aby w tym nowym domu opieki człowiek naprawdę był blisko człowieka...

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły dwa ministerstwa: energetyki i środowiska.