Dziś potrzeba czynu serca!

Waleria Gordienko

publikacja 15.10.2018 00:39

Nowa świątynia na płockiej Skarpie wypełnia się świętymi. Biskup Mirosław Milewski wprowadził do parafii Ducha Świętego relikwie bł. Klary Szczęsnej.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji płockiej Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji płockiej
Archiwum Walerii Gordienko

To już siódme relikwie w parafii. Wierni z duszpasterzami, aby je otrzymać, wyruszyli z pielgrzymką do Krakowa. - Chcemy odnowić kult Serca Jezusowego. A ponieważ charyzmatem zgromadzenia sióstr sercanek, których współzałożycielką była pochodząca z naszej diecezji m. Klara Szczęsna, jest kontemplacja Bożej miłości, objawionej w Najświętszym Sercu Pana Jezusa i szerzenie jej w życiu codziennym, chcemy prosić naszą błogosławioną o duchową pomoc. Dziś jest pilna potrzeba bycia czytelnym znakiem miłości Boga w sposobie naszego życia i postępowania, nie na słowach, a przede wszystkim w uczynkach miłosierdzia względem innych ludzi – mówił na początku uroczystości ks. kan. Zbigniew Zbrzezny, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Płocku.

W homilii ks. bp Mirosław Milewski zwrócił uwagę, że Bóg tylko sobie znanymi drogami prowadzi ludzi do powołania i świętości. - Oto niedoszła krawcowa, kobieta niemal bez wykształcenia, zakłada zakon, który w swym charyzmacie ma oddawanie czci Sercu Jezusowemu. Już samo słowo "serce" budzi dobre uczucia, jest synonimem miłości i wszystkich pozytywnych rzeczy, które się z nim wiążą. Cicha, łagodna i pokornego serca siostra zakonna mówi całemu światu, że tylko w Sercu Jezusowym można znaleźć niezawodną pociechę, prawdziwą radość i wewnętrzny pokój – mówił w kazaniu biskup pomocniczy diecezji płockiej. - Od 1916 roku, gdy zmarła m. Klara, świat bardzo się zmienił się. Zmieniły się też formy i metody pomocy innym, ale nie zmieniło się jedno – że prawdziwa miłość powinna wyrażać się czynem, a nie deklaracjami bez pokrycia – akcentował.

W czasie liturgii modlono się o kanonizację bł. Klary, a wierni mogli ucałować relikwie, które na stałe zostaną umieszczone w kościele pw. Dobrego Pasterza, obok wizerunku św. Jana Pawła II.