Z Piłsudskim na sztandarze

Waleria Gordienko

publikacja 14.10.2018 19:13

W Szkole Podstawowej w Orszymowie odbyły się uroczystości związane z patronem szkoły i z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczniowie z nauczycielami przygotowali okolicznościowy program artystyczny Uczniowie z nauczycielami przygotowali okolicznościowy program artystyczny
Archiwum Walerii Gordienko

Szkolna uroczystość poświęcenia i przekazania sztandaru dla orszymowskiej podstawówki, stała się okazją do świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Sztandar to znak wyjątkowy, szczególny. W dawnej Polsce dla żołnierza sztandar był symbolem ojczyzny i jego względem niej obowiązków. Słowa te potwierdził patron szkoły w Orszymowie, marszałek Józef Piłsudski: "Sztandar to rzecz dziwna, zwykła szmata złotem tkana, a jednak w życiu żołnierza przedstawia ona wartość wiadomego symbolu życiowej udręki żołnierskiej, jego dążeń i celów. Przypomina dni jego chwały i sławy, jak również jego bólów i niepowodzeń". Nie jesteśmy żołnierzami, i nie święcimy dziś sztandaru dla wojska, ani sztandaru dla policji czy straży pożarnej. Święcimy sztandar dla szkoły. Czym wiec on dla nas ma być? Przede wszystkim symbolem naszej małej ojczyzny – tej, którą jest ta szkoła i otaczające ją środowisko. A szkoła w Orszymowie zasługuje na sztandar. Przecież była to jedyna szkoła w okolicy, a pierwsze wzmianki o niej sięgają XVI wieku. Kroniki świadczą o tym, że w czasach zaborów dzieci strajkowały w tej szkole, domagając się lekcji w języku polskim. Historia waszej szkoły przypomina więc o czymś ważnym: o tym, że symbol – taki jak krzyż dla chrześcijanina, godło dla Polaka, czy sztandar dla uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, jest znakiem nie tylko rozpoznawczym, ale jest przede wszystkim zobowiązaniem – mówił w kazaniu ks. Marek Wilczewski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Płockiej Kurii Diecezjalnej. Msza św. w kościele parafialnym zainaugurowała uroczystości, które następnie przeniosły do się do szkoły.

Tam spotkali się nauczyciele i wychowankowie – zarówno ci, którzy w jej murach nauczali, jak i ci, którzy zdobywali tu wiedzę od lat 50. ubiegłego wieku. W świętowaniu wzięli udział darczyńcy szkoły, członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Orszymowo i Okolic w Orszymowie, przedstawiciele Społecznego Komitetu Fundacyjnego Sztandaru oraz władz państwowych i samorządowych, zaproszeni goście, uczniowie szkoły z rodzicami.