Za dwa lata nie poznasz Płońska

Dawid Turowiecki

publikacja 05.10.2018 13:57

Powstanie zachodnia i wewnętrzna obwodnica miasta. Marszałek województwa mazowieckiego oraz samorząd miasta i powiatu podpisali umowy.

Podpisanie umowy na rekordowe w historii miasta dofinansowanie Podpisanie umowy na rekordowe w historii miasta dofinansowanie
Dawid Turowiecki

Budowa obwodnicy zachodniej i wewnętrznej to główne założenia inwestycji celującej w rozwój mobilności miejskiej, na którą Płońsk otrzymał rekordowe w historii miasta dofinansowanie.

Obwodnica zachodnia im. św. Jana Pawła II połączy wybudowane rondo przy ul. Płockiej przez rondo na Szkolnej aż do Młodzieżowej. Kolejnym ważnym elementem przedsięwzięcia jest obwodnica w centrum miasta, która scali istniejące skrzyżowanie na ul. Żołnierzy Wyklętych z projektowanym rondem przy Grunwaldzkiej.

Miasto wyda również pieniądze na budowę: trzech parkingów typu "parkuj i jedź" przy ul. Żołnierzy Wyklętych, Młodzieżowej oraz Mazowieckiej, ścieżek rowerowych wraz z kładkami nad rzeką Płonką od osiedla Poświętne do projektowanej obwodnicy zachodniej oraz w ciągu ulicy 1-go Maja i dróg pieszo-rowerowych na odcinku Płońsk-Arcelin, plus od ulicy Kopernika przez ul. Sportową do ronda przy Młodzieżowej. Długość nowych ścieżek rowerowych wyniesie blisko 10 kilometrów. Zostanie wybudowanych około 2,5 km dróg gminnych i tyleż samo powiatowych. Zakupione zostaną dwa autobusy w tym jeden elektryczny i jeden spalinowy oraz inteligentny system transportu miejskiego w tym serwer, informacja mobilna na przystankach i system aplikacji na telefony o położeniu i trasie autobusów. Poza tym zakupionych i zamontowanych zostanie osiem wiat przystankowych, a także 50 stojaków na rowery. Cała inwestycja ma zostać zakończona do 2020 roku.

Całkowita wartość projektu wyniesie 65 330 827,37 zł, z czego, decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego, przedsięwzięcie otrzyma dotację z funduszy unijnych i budżetu państwa w kwocie 55 671 467,69 zł.

Założenie jest takie, aby przez budowę ścieżek rowerowych zmniejszyć emisję spalin, rozładować miejskie korki i poprawić bezpieczeństwo na lokalnych drogach.

- Ten projekt wpisuje się w strategię nie tylko naszego województwa, ale i w ideę Unii Europejskiej, która zmierza do eliminowania zanieczyszczeń powietrza i pozwala na rozwój transportu publicznego z nastawieniem na przekonanie mieszkańców do korzystania z rowerów. Dzięki tej zakrojonej na szeroką skalę inwestycji bez wątpienia poprawi się komfort poruszania się po Płońsku – mówił podczas podpisania umowy z beneficjentem, miastem Płońsk, marszałek Adam Struzik.

- To historyczna chwila dla miasta i jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu – komentował burmistrz Andrzej Pietrasik.