Wciąż potrzebujemy tego, co łączy

Waleria Gordienko

publikacja 24.09.2018 23:23

W Płocku świętowano 80. rocznicę zbudowania mostu na Wiśle.

Skwer nieopodal mostu otrzymał imię inż. Aleksandra Witkowskiego Skwer nieopodal mostu otrzymał imię inż. Aleksandra Witkowskiego
Archiwum Walerii Gordienko

Dokładnie 80 lat temu bł. bp Leon Wetmański, ówczesny sufragan płocki, poświęcił nowo wybudowany most im. Legionów Józefa Piłsudskiego. O jednej z największych w 1938 roku polskich inwestycji w monografii historycznej o Płocku pisał również bł. abp Antoni Julian Nowowiejski.

Obchody rocznicowe rozpoczęto Mszą św. w katedrze. Później na prawym przyczółku mostu odsłonięto tablicę pamiątkową, a skwerowi obok nadano imię inż. Aleksandra Witkowskiego, kierownika budowy i współautora projektu budowy dróg dojazdowych do tej przeprawy, czyli ul. Mostowej i Nowomostowej.

- Trzeba Panu Bogu i ludziom wyrazić wdzięczność za ten most, za jego budowniczych, za tych wszystkich, którzy przyczynili się do jego powstania. Trzeba dziękować i prosić Boga o błogosławieństwo dla nas wszystkich i o wieczny pokój dla nich - modlił się na początku liturgii ks. Piotr Ruszczyński, nowo mianowany przez biskupa płockiego kapelan drogowców i mostowców powiatu płockiego.

Z przesłaniem "Mosty, które łączą…" wystąpił w Sali Barokowej ks. prof. dr. hab. Ireneusz Mroczkowski. - Każdy ma własną opowieść o naszym moście, w której zawarte są osobiste olśnienia, miłości, rozstania i pojednania. Gdybym nie bał się wielkich słów, powiedziałbym, że most nie tylko symbolicznie, ale i realnie łączy nas z miłości - mówił.

W czasie uroczystości medalem "Pro Mazovia" została odznaczona rodzina inż. Aleksandra Witkowskiego, który był kierownikiem budowy mostu, wręczono również medale pamiątkowe wydane z okazji 80. rocznicy otwarcia mostu drogowo-kolejowego im. Legionów Józefa Piłsudskiego w Płocku.

Wydarzenie upamiętniła wystawa "Od mostu Legionów… do mostu Legionów. 80 lat historii płockiej przeprawy wiślanej", którą mieszkańcy i gości książęcego grodu nad Wisłą mogą podziwiać na Wzgórzu Tumskim - na tle mostu służącego im od 80 lat. Warto dodać, że niedawno ukazała się książka Piotra Gryszpanowicza, prezesa Towarzystwa Technicznego w Płocku pt. "Płockie mosty na Wiśle".