Ratowanie dziecięcego serca

Wojciech Ostrowski

publikacja 24.09.2018 00:49

Z wyjątkowym wyzwaniem zmierzyli się uczestnicy 12. Mazowieckiego Konkursu Literackiego.

Jubileusz Bożenny Beaty Parzuchowskiej Jubileusz Bożenny Beaty Parzuchowskiej
Wojciech Ostrowski

Jako hasło tegorocznej edycji organizowanego przez Koło Miłośników Sztuki TARAS i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej wydarzenia posłużyły zaczerpnięte z jednego z wierszy Leopolda Staffa słowa: "Dzieciństwa mego blady, niezaradny kwiat". Jak wyjaśniają organizatorzy, do sięgnięcia po taki temat skłoniło ich ogłoszenie przez Senat roku 2018 rokiem Ireny Sendlerowej – bohaterskiej pielęgniarki, która podczas niemieckiej okupacji z narażeniem własnego życia uratowała z warszawskiego tysiące żydowskich dzieci.

Swoje wiersze oraz utwory pisane prozą nadesłało 51 osób z całego kraju od Bielska-Białej przez m.in. Dębicę, Kraśnik, Skarżysko-Kamienną, Łódź, Warszawę, Wałcz, Gostynin, Płock, Ciechanów, Ostrołękę po Suwałki.

– Wielu autorów w swoich pracach wspaniale podkreśla wielką wrażliwość i czystość dziecięcego serca – zauważa we wstępie do antologii pokonkursowej Bożenna Beata Parzuchowska, pomysłodawczyni i koordynatora konkursu. – Ten piękny duchem, niewinny świat, który zda się być rajem, głęboko zapada w naszą pamięć. Szczególnie po latach "wspomnienia krążą wokół rodzinnego domu jak jesienne liście" i niejednokrotnie inspirują poetów do przelewania na papier "obrazków z dzieciństwa" – pisze B. Parzuchowska.

W wielu utworach odnajdujemy też nawiązania o charakterze religijnym. "patrzysz mi w oczy / i niema niesiesz / swój krzyż… / jestem Twoim Cyrenejczykiem" – dzieli się w wierszu dedykowanym dzieciom z porażeniem mózgowym i autyzmem Hanna Jadwiga Sobiech z Ostrołęki. "w bloku z bezdusznego betonu w miejskim rozgwarze uczę wnuki / jak być sobą i dla ludzi i dla Najwyższego" – wyznaje Natalia Borowska z Wałcza, w kolejnych strofach smutno dodając: "w matni sieci pełno przeczeń samotności zagubienia (…) / podłączeni do internetu jak do respiratora / milkniemy jak na wykresie prostej szpitalnej komputera".

Jak przyznaje B. Parzuchowska jury miało niełatwe zadanie z wyłonieniem utworów, które najlepiej oddawały ideę tegorocznego konkursu. Jego laureatami zostali: (w kategorii poezja): I miejsce – Maria Krystyna Dłuska z Ostrołęki, II miejsce - Tadeusz Charmuszko z Suwałk, III miejsce – Iwona Świerkula z Warszawy i Aleksandra Marcinkowska z Łodzi; (w kategorii proza): I miejsce – nie przyznano, II miejsce – Anna Zakrzewska ze Skarżyska-Kamiennej, III miejsce – Tadeusz Charmuszko i Marzena Lewandowska z Kowala na Kujawach. Jury przyznało także kilka wyróżnień i nagród specjalnych. Ich wręczenie odbyło się podczas uroczystego spotkania finałowego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przasnyszu. Swoje utwory czytali ich autorzy oraz aktorzy Teatru Trzech Pokoleń.

Dzień wcześniej w mieście nad Węgierką miał miejsce jubileusz 40 lat pracy twórczej Bożenny Beaty Parzuchowskiej, poetki, autorki opowiadań, dramatów, utworów satyrycznych, animatorki kultury, inicjatorki i koordynatora wielu imprez kulturalnych oraz konkursów literackich, założycielki i przewodniczącej Koła Miłośników Sztuki TARAS i Teatru Trzech Pokoleń, laureatki licznych nagród w konkursach literackich. Podczas uroczystości w Muzeum Historycznym jubilatka otrzymała z rąk radnej Sejmiku Wojewódzkiego, Wiesławy Krawczyk, medal "Pro Masovia", przyznawany przez marszałka województwa mazowieckiego za przyczynienie się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza. Jubileuszowa gala została połączona z promocją najnowszego tomiku poetyckiego Bożenny B. Parzuchowskiej "Zamyślenia sonety plus…", z którego wiersze licznie przybyła publiczność usłyszała w wykonaniu aktorów Teatru Trzech Pokoleń. Spotkanie uświetniły też piosenki w wykonaniu ostrołęckiego muzyka Piotra Grzyba.