Historia, która nie zaginie

Agnieszka Otłowska Agnieszka Otłowska

publikacja 24.09.2018 00:03

W Miejskim Domu Kultury uczczono 100. rocznicę odzyskania niepodległości musicalem prezentującym obrazy z ważnego i trudnego momentu z dziejów Polski.

Historia, która nie zaginie Maków Mazowiecki, 23.09.2018. Musical "Ramię w ramię ku niepodległości" Agnieszka Otłowska /Foto Gość

Musical "Ramię w ramię ku niepodległości" prezentuje postawy dwóch pokoleń rodziny Zbrojewiczów, które w obliczu rozłamu historycznego muszą dokonywać trudnych wyborów. Tłem rozterek i dylematów moralnych Julka, jego ojca i stryja stają się epizody z okresu I wojny światowej.

Wraz z bohaterami spektaklu widzowie śledzą narastanie społecznych niepokojów, zmiany postaw różnych grup społecznych, poszukiwanie sojuszników w drodze do wolności i starcia Polaków służących w złowrogich armiach. Poszukiwanie środków do walki o niepodległość przedstawiają postawy dowódcy oddziału Polskiej Organizacji Wojskowej oraz Ignacego Zbrojewicza. Pierwszy z nich zakazuje niepotrzebnego okrucieństwa i mordów, drugi żyje żądzą zemsty za doznane cierpienia. Julek, któremu wojna odebrała ojca i beztroskie dzieciństwo, musi zdecydować, która z tych postaw jest mu bliższa.

Treść musicalu przeplata 11 piosenek, które łączy również dialog aktorski.

- Pokazując nasze dzieło szerszej społeczności, chcemy zaangażować ją w poznanie historii odzyskania niepodległości oraz uwrażliwić na postawy patriotyczne. W obecnym zabieganiu i pędzie za dobrami materialnymi pragniemy zatrzymać na chwilę naszego widza i przenieść go w czasy, w których główną rolę odegrały moralne wartości i heroiczne czyny naszych przodków. Chcemy również uświadomić, że także dzisiaj Polacy powinni razem walczyć o swoją niepodległość w różnych aspektach życia - mówią Dominika Potomska i Paweł Pecura, koordynatorzy przedsięwzięcia.

Jak przyznają, pomysł zrodził się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Zdaliśmy sobie sprawę, że po wielu rozbiorach, przez które przeszła nasza ojczyzna, chcieliśmy włączyć się w celebrację tego roku i zmobilizować, a zarazem pobudzić innych do pielęgnowania tradycji, wartości, z jakich wyrosła wolna ojczyzna. Wierzymy, że taka forma przekazu zainteresuje zarówno osoby starsze, jak i młodzież, która oderwie się od komputerów. Wychodzimy poza schematy. Chcemy, aby poprzez ten obraz każdy człowiek lepiej zapoznał się z historią wolnego już kraju - dodają.

Organizatorem musicalu jest Ostrowskie Stowarzyszenie "Ludzie z Pasją", reżyserem - Piotr Trentowski, natomiast scenariusz napisał Michał Świderski. Muzykę skomponował Miłosz Podbielski. W musicalu wystąpiło 30 aktorów.