Śpiewamy jak w Jeruzalem

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 23.09.2018 16:53

Po wiekach, w murach kościoła poaugustiańskiego w Ciechanowie, na nowo wybrzmiały średniowieczne śpiewy liturgiczne ku czci św. Tekli.

Koncertowi towarzyszyła wystawa ikon Koncertowi towarzyszyła wystawa ikon
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Koncert, który miał towarzyszyć parafialnemu odpustowi, przerodził się w wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które doceniają także osoby z daleka i specjalnie dla tych koncertów przybywają do Ciechanowa – powiedział na rozpoczęcie VII Festiwalu Muzyki Sakralnej ks. kan. Wojciech Hubert, proboszcz parafii św. Tekli.

Wystąpili wybitni artyści. W murach kościoła poaugustiańskiego spotkały się sztuka chrześcijańska i kultura Wschodu i Zachodu. – Św. Tekla, czczona od wieków w Ciechanowie, jest świętą Kościoła na Wschodzie i Zachodzie, stąd obecność w tym roku na naszym festiwalu specjalistów reprezentujących te dwa zasadnicze nurty kultury – wyjaśnia Bogumiła Nasierowska, inicjatorka i kierownik artystyczny wydarzenia.

Pierwszy wieczór był wyjątkowy, bo w tych samych klasztornych murach, gdzie przez wieki modlili się augustianie, na nowo wybrzmiały śpiewy mszalne na wspomnienie św. Tekli, zaczerpnięte z X-wiecznych rękopisów. – Są to teksty modlitw sprzed Wielkiej Schizmy, niektóre z nich napisano dokładnie w tej samej dekadzie, w której Polska przyjmowała chrzest. Są to modlitwy Kościoła Zachodniego zaczerpnięte z chorału gregoriańskiego. Można powtórzyć za świętym papieżem Grzegorzem Wielkim, że "śpiewamy, jak w Jeruzalem", bo tak piękne i święte są te hymny – mówił Marcin Szczyciński z zespołu śpiewaków Bornus Consort. – Kościół tak mocno trwa i czerpie z tradycji, że korzystamy wciąż z tych samych rękopisów, antyfonarzy i mszałów – dodał M. Szczyciński.

Artyści wykonali części stałe i własne z Mszy na wspomnienie św. Tekli, w wersji historycznej, tak, jak wykonywano je przed wiekami.

"Mówiłam o świadectwach Twoich" – wyśpiewano w Introitus, jakby to sama męczennica składała swe wyznanie w kościele, a potem Kyrie i Gloria, wreszcie po polsku wyśpiewane słowa z Księgi Mądrości: "Dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka" (Mdr 3,1) i słowa Ewangelii. Najbardziej uroczyste: "Benedicamus Domino. Deo gratias" było zwieńczeniem koncertu.

Uczestnicy koncertu słuchali, patrząc na ikony Chrystusa i Matki Bożej. Towarzyszą one tegorocznemu festiwalowi i pochodzą z pracowni L'Espace Honoraty Wojczyńskiej. Można je oglądać u św. Tekli do 29 września.