Spełnione marzenie o szklanym domu

Wojciech Ostrowski

publikacja 10.09.2018 00:11

Podczas Narodowego Czytania "Przedwiośnia" mieszkańcy Przasnysza mogli po raz pierwszy zwiedzić nową siedzibę biblioteki miejskiej.

Wspólna lektura dzieła Stafana Żeromskiego w mieście nad Węgierką Wspólna lektura dzieła Stafana Żeromskiego w mieście nad Węgierką
Wojciech Ostrowski

Cieszę się, że właśnie przy takiej okazji, jaką jest Narodowe Czytanie, możemy się pochwalić naszą nową siedzibą, którą dziś przedpremierowo otwieramy dla czytelników - podkreśliła Małgorzata Sobiesiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, witając licznie przybyłych przasnyszan.

Nieprzypadkowo też do wspólnego przeczytania wybrano fragment dzieła Stefana Żeromskiego poświęcony słynnym szklanym domom.

- Wszyscy pamiętamy, jak się to skończyło - niestety wielkim rozczarowaniem - przypomniała M. Sobiesiak. - Nasze marzenie o szklanym domu, czyli o pięknej bibliotece w naszej nowej siedzibie, szczęśliwie spełniło się. W ten sposób nawiązujemy do tego fragmentu, ale z innym zakończeniem.

W Narodowym Czytaniu "Przedwiośnia" w mieście nad Węgierką uczestniczyli: Ewa Jędryszczak, przewodnicząca Rady Seniorów, Barbara Wójcicka, aktorka Teatru Trzech Pokoleń, burmistrz Waldemar Trochimiuk, Bogusław Brykała, katecheta, wiceprzewodniczący Rady Miasta, oraz Jan Chmielewski, regionalista, współprzewodniczący Przasnyskiej Rady Pożytku Publicznego.

W programie spotkania znalazły się także konkurs literacki z nagrodami oraz zwiedzanie nowej siedziby biblioteki, której oficjalne otwarcie odbędzie 13 września. Czytelnicy, którzy z niecierpliwością czekają na ten dzień, z uznaniem przyjęli jej nowoczesny, funkcjonalny układ i wyposażenie. Cieszy ich także to, że dawny budynek w centrum miasta, który pozostawał bezużyteczny przez wiele lat, został wreszcie zagospodarowany.

- W nowej siedzibie mamy przede wszystkim o ponad 100 m kw. więcej miejsca na realizację naszych działań - wyjaśnia M. Sobiesiak. - Oddział dla dzieci i młodzieży, w którym jest więcej miejsca do nauki i zabawy, dzięki ścianie mobilnej i regałom na kółkach można także zamienić na sale wielofunkcyjną, w której będą odbywały się różne wydarzenia. Mamy salę szkoleniową i salę warsztatową na zajęcia z psychologiem, pedagogiem i logopedą. Będą też tam mogły odbywać się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki lub Społecznej Rady Bibliotecznej. W oddziale dla dorosłych jest fotel audio do komfortowego odsłuchiwania audiobooków i muzyki. Mamy konsolę xbox z grami edukacyjnymi oraz roboty photon, dzięki którym dzieci uczą się programowania. Nowa biblioteka posiada też letnią czytelnię, z której czytelnicy będą mogli korzystać w ciepłe dni – wylicza dyrektorka.

- Wracamy też do tradycji tego budynku – dodaje bibliotekarka, Iwona Robakowska nawiązując do dawnych czasów, kiedy mieścił się tam teatr miejski, a później przez wiele lat kino. - Na małej scenie będą się odbywały spotkania autorskie, wydarzenia literackie i koncerty.

- W planach jest wiele ciekawych wydarzeń, które na chwilę obecną są tajemnicą, ale gwarantuję, że warto na nie poczekać. Będzie się działo! – zapowiada Edyta Tatevik Kaputyan, również bibliotekarka.